Kto jest po prostu aktywny, a kto spamuje? Kto podziela zainteresowania użytkownika? Kto mówi, ale nigdy nie słucha? Kto lubi obserwować? Aplikacja FriendOrFoe pozwala w łatwy sposób poznać odpowiedzi na te pytania, a dodatkowo na bieżąco wyświetla porady dotyczące bezpiecznego korzystania z Facebooka.
Eksperci z Kaspersky Lab stworzyli aplikację FriendOrFoe z myślą o wszystkich użytkownikach, którzy lubią korzystać z narzędzi analizujących aktywność online. Nowa aplikacja wyświetla informacje o liczbie filmów i zdjęć, które użytkownik publikuje, liczbie otrzymywanych polubień i wielu innych parametrach profilu na Facebooku.
„Największy portal społecznościowy świata musi przyciągać uwagę cyberprzestępców. Często polują oni na loginy i hasła użytkowników, które pozwalają im na kradzież tożsamości, a nawet na uzyskanie dostępu do serwisów bankowości online. Nie jest zatem niespodzianką, że Facebook jest najpopularniejszym celem ataków phishingowych – w pierwszym kwartale 2014 r. niemal 80% wszystkich działań cyberprzestępczych związanych z mediami społecznościowymi było skierowane właśnie na ten serwis. Z tego powodu, poza walorem rozrywkowym, nasza aplikacja FriendOrFoe pozwala na uzyskanie informacji o potencjalnych zagrożeniach, które mogą dotknąć użytkownika” – powiedział Jewgienij Czereśniew, szef globalnego zespołu odpowiedzialnego za rozwój technologii mobilnych, Kaspersky Lab.
Porady bezpieczeństwa wprost z aplikacji FriendOrFoe
Zdjęcia
Aplikacja pozwala na szybkie sprawdzenie, na jakich zdjęciach użytkownik został oznaczony. Dzięki temu błyskawicznie można zareagować na aktywność znajomych, której sobie nie życzymy.
Meldowanie się
Narzędzie sprawdza, czy ktoś zameldował użytkownika bez jego zgody, i pozwala wyczyścić profil z nieautoryzowanych danych lokalizacyjnych.
Uprawnienia aplikacji
FriendOrFoe daje możliwość szybkiego przejrzenia uprawnień, jakie posiadają aplikacje dodane do profilu użytkownika na Facebooku.
Historia wyszukiwania
Dzięki aplikacji można szybko przejrzeć listę fraz i użytkowników wyszukiwanych w ramach Facebooka. Niestety, nie można zablokować przechowywania tych informacji przez Facebooka, ale przynajmniej istnieje możliwość usunięcia ich ze swojego profilu.
Aplikacja jest dostępna na stronie http://fof.kaspersky.com i obecnie znajduje się w fazie testów beta. Użytkownicy mogą przesyłać własne uwagi, dzięki czemu narzędzie będzie zyskiwało większą sprawność i dodatkową funkcjonalność. Aplikacja FriendOrFoe będzie dostępna w polskiej wersji językowej już wkrótce.
Informację można wykorzystać dowolnie z zastrzeżeniem podania firmy Kaspersky Lab jako źródła.
Wszystkie informacje prasowe Kaspersky Lab Polska są dostępne na stronie http://www.kaspersky.pl/news.