Bezpieczne wykrywanie chorób genetycznych od 10 tygodnia ciąży jest już dostępne w Polsce
Test NIFTY™ (Nieinwazyjny Genetyczny Test Prenatalny w Kierunku Trisomii Płodu) z dokładnością powyżej 99,5% określa ryzyko wystąpienia zespołu Downa, zespołu Edwardsa oraz zespołu Patau. Należy do grupy nieinwazyjnych badań prenatalnych i może być wykonywany między 10 a 24 tygodniem ciąży. Od 2013 roku dostępny jest w Europie, a od niedawna również w Polsce.
2014-11-27, 20:14

Do badania pobierane jest 10 ml krwi z żyły odłokciowej matki, podobnie jak do zwykłych badań diagnostycznych np. morfologii krwi. W krwioobiegu matki znajduje się tzw. wolne DNA, w którego skład wchodzi zarówno DNA matki jak i płodu. Materiał genetyczny jeszcze nienarodzonego dziecka izoluje się w celu poddania go dalszym badaniom. Pozyskane w ten sposób DNA jest często niekompletne i „poszarpane”, dlatego do analizy wymagana jest zaawansowana aparatura i specjalistyczna wiedza. Samo pobranie krwi odbywa się najbliżej miejsca zamieszkania pacjentki, natomiast analiza ma miejsce poza granicami Polski. Wszystko to wpływa na cenę badania – wynosi ona około 2500 zł. Dla wielu kobiet nie jest ona niska, jednak NIFTY™ wyróżnia się bezpieczeństwem i wysoką czułością. Warto tu wspomnieć o ubezpieczeniu, które gwarantuje pacjentce wypłatę około 128000 złotych w przypadku, gdy dziecko urodzi się z jedną z wymienionych chorób, mimo, że badanie nie wykazało takiego ryzyka.

Ponadto test pozwala wykryć ryzyko zaburzeń liczby chromosomów płci oraz wybrane zespoły mikrodelecyjne. Określa też płeć dziecka i informacja o niej podawana jest na życzenie pacjentki. Wynik dostępny jest do trzech tygodni od momentu pobrania próbki.

Wskazania do wykonania badania

Wykonanie testu NIFTY™ zalecane jest szczególnie w przypadku kobiet ciężarnych w wieku powyżej 35 lat oraz tych, w których rodzinie zdarzały się już przypadki trisomii. Wskazaniem jest wykrycie ryzyka wystąpienia zespołu Downa, zespołu Edwarda lub zespołu Patau, w czasie badań biochemicznych oraz ultrasonograficznych a także ciąża po zapłodnieniu in vitro  i ciąża u biorcy komórki jajowej.  Jest to rozwiązanie również wtedy gdy istnieją przeciwwskazania do inwazyjnych badań prenatalnych i w sytuacji, gdy pacjentka obawia się badań inwazyjnych lub wystąpienia trisomii, mimo prawidłowych wyników innych badań.

Większość dzieci z zespołem Downa rodzi się gdy matka ma mniej niż 35 lat, przez co nie znajduje się w grupie ryzyka i nie jest skierowana na badania w tym kierunku. Test NIFTY™ jest ogólnodostępny, nie wymaga żadnego skierowania i może go wykonać prawie każda kobieta. Do przeciwwskazań zalicza się terapię komórkami macierzystymi, przeprowadzenie przeszczepu narządów, przeprowadzenie transfuzji krwi w ciągu 6 miesięcy przed zajściem w ciążę oraz nosicielstwo badanych chorób genetycznych.

NIFTY™ został stworzony przez firmę BGI Diagnostics, należącą do BGI, największego na świecie Instytutu Genomiki. Do początku roku 2014 w Europie przeprowadzono ponad 20 000 takich badań, na ca całym świecie - ponad 350 000.

testDNA Services Sp. z o. o. już od prawie 10 lat specjalizuje się w analizach ojcostwa, pokrewieństwa oraz w diagnostyce medycznej. Jakość przeprowadzanych badań jest potwierdzona międzynarodowymi certyfikatami, z firmą współpracują również sądy i prokuratura. Centralny Oddział Laboratorium znajduje się w Katowicach a badania genetyczne dostępne są na terenie całego kraju dzięki współpracy z blisko 200 punktami pobrań i specjalistami.

KONTAKT / AUTOR
Archiwum i notki ogólnodostępne
Źródło podane na dole notki prasowej.
Dane z firm zewnętrznych.
POBIERZ JAKO WORD
Pobierz .docx
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015-2024.  Dla dziennikarzy
Strona, którą przeglądasz jest dedykowaną podstroną serwisu biuroprasowe.pl, administrowaną w zakresie umieszczanych na niej treści przez danego użytkownika usługi Wirtualnego biura prasowego, oferowanej przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku–Białej.

WhitePress sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz odesłania do innych stron internetowych zamieszczone na podstronach serwisu przez użytkowników Wirtualnego biura prasowego lub zaciągane bezpośrednio z innych serwisów, zgodnie z wybranymi przez tych użytkowników ustawieniami.

W przypadku naruszenia przez takie treści przepisów prawa, dóbr osobistych osób trzecich lub innych powszechnie uznanych norm, podmiotem wyłącznie odpowiedzialnym za naruszenie jest dany użytkownik usługi, który zamieścił przedmiotową treść na dedykowanej podstronie serwisu.