Drabina przegubowa, czyli mnóstwo korzyści z połamanej drabiny
Drabina przegubowa to bardzo prosty w założeniu wynalazek, który niesie cały worek korzyści. Sedno tkwi w jej solidnym wykonaniu, tak aby„połamana” w przegubach drabina była równie mocna i stabilna jak drabina jednolita.
2014-10-16, 22:09

Drabiny przegubowe to takie drabiny, które możemy składać i rozkładać „łamiąc” je w przegubach, uzyskując różne konfiguracje rozstawienia. Ilość opcji i korzyści, które przez to zyskujemy, zależy od liczby przegubów. Najprostsze przegubówki mają jeden przegub, który umożliwia złożenie drabiny w pół. O wiele więcej możliwości dają jednak drabiny z trzema przegubami.

Największą i najłatwiej zauważalną zaletą takich przegubówek jest możliwość przetransportowania drabiny długości nawet ok. 5 metrów za pomocą zwykłego, nawet niedużego samochodu osobowego. Transportowanie długiej drabiny jest często największym problemem związanym z pracami na wysokościach, co pokazuje - z przymrużeniem oka - załączony film.

 

Na tym wielce przydatnym, transportowym handicapie nie kończą się jednak korzyści z posiadania drabiny przegubowej. Oprócz znacznego ułatwienia transportu, a także rozszerzenia palety możliwości magazynowania drabiny (w zależności od możliwości i potrzeb możemy wybrać, czy będziemy drabinę przechowywać w postaci złożonej, czy rozłożonej), drabina przegubowa to tak naprawdę co najmniej trzy drabiny w jednej. Dzięki trzem przegubom, posiadającym możliwość blokady w pozycji wyprostowanej jak i zgiętej, z drabiny przegubowej możemy uzyskać zarówno bardzo wysoką drabinę przystawną, jak i niższą drabinę wolnostojącą (co jest ważną zaletą, gdyż nie zawsze jest o co oprzeć drabinę, szczególnie na otwartym terenie, np. w ogrodzie), możemy też z niej – przy zastosowaniu specjalnych pokładów – uzyskać pomost. Ta ostatnia opcja bywa przydatna w przypadku prac wymagających nieustannego a nieznacznego przemieszczania się wzdłuż np. obcinanego żywopłotu czy malowanej ściany. Taki podest może służyć także jako prowizoryczny stół warsztatowy, na którym można np. przyciąć deskę itp., albo na przykład jako kozioł budowlany.

 

Warto dodać, że w przypadku nowoczesnych drabin z przegubami zatrzaskowymi możliwymi do odblokowania jedną ręką, zmiana postaci drabiny, przy odrobinie wprawy, uzyskiwana jest w parę sekund. Na poniższym materiale filmowym, doskonale pokazującym zalety drabiny przegubowej, zobaczymy, że w tym także można osiągnąć mistrzostwo.

https://www.youtube.com/watch?v=QnB7wPC2xM0#t=89

Jak widać na filmie, z drabiny przegubowej można także uzyskać nieco niższą drabinę przystawną, za to z opcją dystansu do ściany, przydatną na przykład przy szerokim okapie dachowym, gdy chcemy popracować przy rynnach, oczyszczając je przed sezonem zimowym z opadłych jesienią liści.

Na filmie zaprezentowana jest drabina Multimatic firmy Krause. To bardzo dobra jakościowo drabina niemieckiej produkcji. Jeszcze mocniejsza, ale też droższa, jest drabina tej samej firmy z linii Stabilo, do zastosowań profesjonalnych. Innym godnym polecenia producentem drabin przegubowych jest Alve (drabina przegubowa serii Forte).

Jakość wykonania w przypadku drabin przegubowych to kluczowa sprawa, gdyż przegub, będący newralgicznym elementem podlegającej różnym obciążeniom konstrukcji drabiny w żadnym wypadku nie może zawieść. To głównie dlatego drabiny przegubowe nie są tanie, jednak ze względu na wymienione wyżej, liczne korzyści, drabiny tego typu bywają w pewnych przypadkach niezastąpione i warte są swojej ceny.

Na koniecuwaga: nie z każdej drabiny łamanej na cztery części uzyskamy pomost. Drabiny dostępne na rynku występują wersjach 4x3 szczeble oraz 4x4 szczeble, jako podest można ustawić jedynie te krótsze. Wynika to z przepisów, które mówią, iż podest może być ustawiony maksymalnie na wysokości jednego metra. Gdyby spróbować rozłożyć w ten sposób drabinę 4x4, podest wyszedłby na wysokości 1,20 m (czyli powyżej normy). Dlatego w drabinach 4x4 (tych markowych, konstruowanych z uwzględnieniem zarówno surowych norm jakościowych, jak i przepisów) jeden z przegubów nie blokuje się w pozycji zgiętej, co uniemożliwia skonstruowanie takiego wysokiego podestu.

KONTAKT / AUTOR
Archiwum i notki ogólnodostępne
Źródło podane na dole notki prasowej.
Dane z firm zewnętrznych.
POBIERZ JAKO WORD
Pobierz .docx
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015-2024.  Dla dziennikarzy
Strona, którą przeglądasz jest dedykowaną podstroną serwisu biuroprasowe.pl, administrowaną w zakresie umieszczanych na niej treści przez danego użytkownika usługi Wirtualnego biura prasowego, oferowanej przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku–Białej.

WhitePress sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz odesłania do innych stron internetowych zamieszczone na podstronach serwisu przez użytkowników Wirtualnego biura prasowego lub zaciągane bezpośrednio z innych serwisów, zgodnie z wybranymi przez tych użytkowników ustawieniami.

W przypadku naruszenia przez takie treści przepisów prawa, dóbr osobistych osób trzecich lub innych powszechnie uznanych norm, podmiotem wyłącznie odpowiedzialnym za naruszenie jest dany użytkownik usługi, który zamieścił przedmiotową treść na dedykowanej podstronie serwisu.