Od początku, czyli czym jest mobbing i co wpływa na jego powstanie
Mobbing to najprościej ujmując wrogie, nieetyczne i systematyczne zachowanie zwrócone na jedną osobę lub na grupy osób. W wyniku takiego zachowania następuje psychiczne, psychosomatyczne i społeczne „niszczenie” pracownika. Niektórzy specjaliści porównują mobbing nawet do terroru psychicznego nad ofiarą.
Mobbing często mylony jest np. z dyskryminacją. By tego uniknąć zdecydowano się bardziej sprecyzować pojęcie mobbingu. By mówić o tym zjawisku muszą zostać spełnione pewne kryteria. Ściśle mówiąc - mobbing to:
- negatywne zachowania zwrócone przeciwko pracownikowi;
- zachowanie długotrwałe i powtarzające się systematycznie;
- mające na celu wyeliminowanie pracownika z zespołu współpracowników.
W różnych firmach panują różne warunki pracy, które są bardziej lub mniej sprzyjające do pojawienia się zjawiska mobbingu. Przyczynami mobbingu mogą być bardzo różne powody – od banalnych po bardzo poważne. Niemniej jednak niezależnie od wagi takich zachowań zjawisko mobbingu jest bardzo negatywne w skutkach. Do głównych źródeł mobbingu można zaliczyć:
- czynniki indywidualne – do takich czynników zaliczamy wiek, płeć, wykształcenie, stan cywilny, cechy osobowości, etat pracy, doświadczenie zawodowe i tym podobne;
- czynniki organizacyjne – nieodpowiednie kierownictwo i zarządzanie, zmiany w organizacji, ciecia budżetowe, niewłaściwa atmosfera w pracy.
Specjaliści badający zjawisko mobbingu stwierdzają, że zazwyczaj najczęstszym źródłem tego zjawiska jest właśnie złe zarządzanie i kierownictwo. Te właśnie czynniki sprawiają, że w firmie wytwarza się odpowiednie środowisko do rozwoju nieetycznych sytuacji.
Jak przeciwdziałać
By przeciwdziałać mobbingowi należy zaangażować, wbrew pozorom, bardzo podstawowe elementy. Systematyczne szkolenia i spotkania personelu, dotyczące przemocy w pracy powinny być wystarczające by wyeliminować możliwość pojawienia się tego zjawiska. Szkolenia powinny być przeprowadzone przez doświadczone firmy najlepiej zewnętrzne. Jest to bowiem bardzo delikatny temat i należy być szczególnie ostrożnym przy jego poruszaniu z pracownikami, ponieważ być może pośród nich znajduje się ofiara lub ofiary mobbingu.
Artykuł powstał przy współpracy z: http://www.delphi.edu.pl/