Test w całym kraju rozpocznie się tuż przed południem. Aby się zarejestrować wystarczy wejść na stronę polskaznaangielski.pl. Rejestracja i udział w teście są bezpłatne. Nie warto jednak czekać do ostatniej chwili, bo osoby, które zrobią to wcześniej mogą dodatkowo wziąć udział w konkursach przygotowanych przez organizatorów, których rozstrzygnięcie nastąpi w trakcie testu.
O tym, że warto znać angielski wie niemal każdy. Ale niestety wyniki badań komisji Unii Europejskiej z 2012 roku nie pozostawiają złudzeń. Tylko 37 proc. Polaków w pełni zgadza się z tym, że każdy obywatel Unii Europejskiej powinien posługiwać się przynajmniej jednym językiem obcym. Zarazem tylko połowa z nas potrafi porozumieć się werbalnie w jakimkolwiek języku obcym. Natomiast zaledwie 20 proc. Polaków powyżej 15. roku życia potrafi komunikować się po angielsku on-line!
Idea testu jest prosta. To z jednej strony umożliwienie Polakom bezpłatnego sprawdzenia swoich kompetencji językowych, które pokaże nam w którym miejscu się znajdujemy i ujawni nasze luki w wiedzy. To też szansa na obycie, oswojenie się z testami, a zarazem okazja do fantastycznej i niecodziennej, niedzielnej rozrywki dla całej rodziny. Bo w teście mogą brać udział już dzieci – od 8 roku życia.
Pomysłodawcą tego edukacyjnego i non-profitowego projektu jest szkoła językowa Homeschool, która „zaraziła” tą ideą inne placówki edukacyjne w kraju. Białostocka szkoła koordynuje realizację testu, a jego przeprowadzenie spoczywa na lokalnych szkołach językowych.
- W tym roku zgłosiło się do nas prawie 100 miast. Niestety niektóre się nieco spóźniły... Ostatecznie mamy 77 miejscowości. To ponad dwa razy więcej niż w trakcie pierwszej edycji, która odbyła się w 2012 roku. Do tej pory sprawdziliśmy kompetencje językowe ponad 10 tysięcy Polaków. Wierzymy, że w tym roku być może uda się nam podwoić tę liczbę – mówi Justyna Siniło – Kuczyńska, Dyrektor Zarządzająca Homeschool.
W każdym mieście, w którym odbywa się to wielkie testowanie, wydarzeniom towarzyszą występy, prezentacje czy koncerty.
W tym roku, po raz pierwszy partnerem merytorycznym testu jest ETS Global, największa na świecie, amerykańska organizacja zajmująca się sprawdzaniem znajomości języków obcych. ETS jest autorem znanych i cenionych testów TOEIC® i TOEFL®.
Wielki test Języka Angielskiego jest doceniany przez lokalne i regionalne władze samorządowe. Organizatorzy otrzymali kilkadziesiąt patronatów honorowych udzielonych przez wójtów, burmistrzów, prezydentów, starostów i marszałków z całego kraju. Ogólnopolski Wielki Test Języka Angielskiego został w tym roku dostrzeżony również przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu, które wyróżniło ten białostocki projekt, umieszczając go w prestiżowym, dorocznym raporcie dobrych praktyk CSR.
Uczestnicy poznają wyniki po kilkunastu dniach. Wtedy też okaże się, które miasto w Polsce najlepiej sobie radzi z językiem Shakespear'a. Po sprawdzeniu testów poznamy również średni wynik dla całego kraju. W ubiegłym roku Polska udowodniła, że zna angielski na poziomie B2. Czy w tym roku uda się nam poprawić ten wynik?