Nieruchomości przynoszące zysk
Po spadku oprocentowania i rentowności lokat bankowych wyraźnie wzrosła liczba osób zainteresowanych zakupem mieszkań z przeznaczeniem na wynajem, wynika z analizy portalu nieruchomości Dompress.pl. Powodzeniem cieszą się też ruchomości wakacyjne oraz apartamenty w inwestycjach budowanych w systemie condo, oferujących pełne zaplecze hotelowe. Ich operatorzy obiecują nabywcom lokali od 6 do 9 proc. zysku rocznie.
2014-08-08, 22:01

Nieliczne firmy deweloperskie, których głównym obszarem działalności pozostaje budowa tradycyjnych osiedli mieszkaniowych, mają w swoim portfolio również projekty, w których zakup lokalu gwarantuje właścicielom zysk z wynajmu. Czy jest szansa, że w najbliższym czasie więcej firm zwiąże swoje plany inwestycyjne z tym segmentem rynku nieruchomości?

Luksusowe mieszkania w condo systemie oferuje Wawel Service w inwestycji  Onyx Apartments znajdującej się w Krynicy-Zdroju. - Projekt łączy funkcję resortu & SPA oraz mieszkaniową, stąd oferta dedykowana jest zarówno dla odwiedzających Krynicę, jak i dla osób, które chcą zamieszkać w niej na stałe - wyjaśnia portalowi Dompress.pl Piotr Kijanka, dyrektor działu sprzedaży w Wawel Service.

- Inwestycja jest rozplanowana w taki sposób, by zapewnić mieszkańcom i turystom jak najwięcej prywatności. Składa się z 121 hotelowych pokoi w wysokim standardzie oraz 61 mieszkań o zróżnicowanej powierzchni. Zadbaliśmy o najmniejsze detale, oferując wysoką jakość wypoczynku. Obiekt wyposażony jest m.in. w salon SPA i masażu, gabinet zabiegów medycyny estetycznej, punkt fitness, restaurację, 76 miejsc garażowych, całodobową recepcję oraz monitoring - zachwala Piotr Kijanka, dyrektor działu sprzedaży w Wawel Service.

Już od kilku lat działa też Condo System Dolcan. - To innowacyjny system zarabiania na mieszkaniach na wynajem w największych polskich aglomeracjach. Obecnie takie lokale oferujemy w dwóch lokalizacjach w Warszawie (na osiedlu Skierniewicka City na Woli i Ogrody Ochota) oraz w inwestycji w Szczecinie - informuje Anna Sitnik, dyrektor działu sprzedaży w firmie Dolcan.

Anna Sitnik wyjaśnia, że propozycja firmy różni się od tradycyjnych condo hoteli  lokalizacją, ponieważ condo hotele Dolcan nie powstają w miejscowościach wakacyjnych. Przede wszystkim jednak ofertę odróżnia rodzaj własności. - W przypadku naszego systemu condo klient nabywa pełnowartościowe mieszkanie z aktem notarialnym, a nie jedynie pokój hotelowy, czy też udział w nieruchomości - podkreśla Anna Sitnik.

Dolcan zamierza rozwijać działalność w autorskiej formie condo systemu. Firma nie planuje w najbliższym czasie budowy condo hoteli w miejscowościach wypoczynkowych.

Oferty firm Dolcan i Wawel Service należą jednak do wyjątków na rynku deweloperskim. Inwestycji w systemie condo i projektów z mini apartamentami nie mają w swojej ofercie i nie planują ich realizacji takie spółki jak: Dom Development, Ronson Development, Euro Styl, LC Corp, czy Robyg.

Oscar Kazanelson, szef rady nadzorczej spółki Robyg wyraźnie zadeklarował, że firma specjalizuje się w budowie lokali z sektora popularnego oraz mieszkań o podwyższonym standardzie. W swojej ofercie ma także powierzchnie usługowe. - Zakładamy, że nadal będziemy rozwijać działalność biznesową właśnie w tych segmentach - poinformował portal Oscar Kazanelson.

Na polskim rynku kiełkują też dopiero projekty oferujące mini apartamenty (do 26 mkw.), które z racji swojej niskiej ceny są atrakcyjne zarówno dla inwestorów z mniej zasobnym portfelem, jak i młodych ludzi na starcie. Pierwszą swoją inwestycję tego typu zapowiedziała firma Polnord. Lukę na naszym rynku, jeśli chodzi o dostępność mini mieszkań spostrzega również Anna Sitnik z firmy Dolcan. - Brakuje funkcjonalnych mieszkań w przystępnej cenie i nie dużym metrażu, które pozwolą młodym osobom na start w dorosłość we własnych czterech kątach - zauważa Anna Sitnik.

Dolcan szybko zareagował na oczekiwania klientów i już w maju ruszył w warszawskich Włochach z budową projektu Miasteczko Rubikon. W tej inwestycji ceny mieszkań zaczynają się od 146 tys. zł, a ich powierzchnia od 17 mkw., choć większość lokali ma metraż ok. 25 mkw.

Inwestycje typu condo i projekty, w których budowane są mini apartamenty są obecnie poza obszarem biznesowego zainteresowania firmy Atal. Ewelina Juroszek, dyrektor ds. sprzedaży Atal uważa, że taki produkt jest obecnie nierynkowy. - Od 2 lat widać trend kupowania większych mieszkań, zamiast kawalerek, czy mieszkań dwupokojowych. W największej liczbie sprzedają się obecnie mieszkania trzypokojowe o metrażu 55 - 65 mkw. W nowych projektach w ogóle nie projektujemy już kawalerek, z wyjątkiem inwestycji, które są dobrze zlokalizowane pod kątem zakupów inwestycyjnych, jak Nadwiślańska 11 w Krakowie czy Atal Francuska Park w Katowicach - podaje Ewelina Juroszek.

Dyrektor Atala zwraca uwagę, że wpływ na obniżoną rentowność inwestycji w systemie condo ma 23 proc. stawka VAT, jaką są objęte sprzedawane w nich nieruchomości, które pod względem prawnym są lokalami usługowymi.

Autor: Kamil Niedźwiedzki, analityk Dompress.pl

KONTAKT / AUTOR
Archiwum i notki ogólnodostępne
Źródło podane na dole notki prasowej.
Dane z firm zewnętrznych.
POBIERZ JAKO WORD
Pobierz .docx
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015-2024.  Dla dziennikarzy
Strona, którą przeglądasz jest dedykowaną podstroną serwisu biuroprasowe.pl, administrowaną w zakresie umieszczanych na niej treści przez danego użytkownika usługi Wirtualnego biura prasowego, oferowanej przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku–Białej.

WhitePress sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz odesłania do innych stron internetowych zamieszczone na podstronach serwisu przez użytkowników Wirtualnego biura prasowego lub zaciągane bezpośrednio z innych serwisów, zgodnie z wybranymi przez tych użytkowników ustawieniami.

W przypadku naruszenia przez takie treści przepisów prawa, dóbr osobistych osób trzecich lub innych powszechnie uznanych norm, podmiotem wyłącznie odpowiedzialnym za naruszenie jest dany użytkownik usługi, który zamieścił przedmiotową treść na dedykowanej podstronie serwisu.