Cyberbezpieczeństwo na wakacjach
Lato w pełni, co oznacza, że wiele osób wybiera się na w pełni zasłużony urlop. Jednak, tak jak przed podróżą do odległego zakątka świata należy sprawdzić wszelkie zalecenia zdrowotne, trzeba obowiązkowo „zaszczepić się” przed cyberatakami. 
2014-07-23, 21:27

Nie powinniśmy zapominać, że podczas podróży ryzyko związane z cyberprzestępczością znacznie wzrasta, dlatego eksperci z Kaspersky Lab przygotowali kilka wakacyjnych porad bezpieczeństwa.

Rezerwacja wakacji

Po znalezieniu wiarygodnej strony, na której można zarezerwować nocleg, należy zachować ostrożność podczas dokonywania płatności online. Przed przeprowadzeniem transakcji warto sprawdzić swoje urządzenie i zainstalowane na nim oprogramowanie, aby upewnić się, że zainstalowane zostały wszystkie uaktualnienia oferowane przez producentów. Należy również przyjrzeć się uważnie samemu serwisowi, za pomocą którego przelewamy pieniądze – w razie jakichkolwiek wątpliwości należy skontaktować się z jego właścicielem lub zrezygnować z płatności. Ponadto, na komputerze zawsze powinno działać niezawodne oprogramowanie bezpieczeństwa, najlepiej z wbudowaną dodatkową ochroną transakcji finansowych online, taką jak Bezpieczne pieniądze Kaspersky Lab. Technologia ta sprawdza, czy strona jest bezpieczna, pilnuje, aby użytkownicy nie dali się zwieść sfałszowanym zasobom online, a także otwiera przeglądarkę w specjalnym, chronionym trybie.

Urządzenia

Większość z nas zabiera ze sobą na wakacje telefon komórkowy, tablet lub komputer. Jeśli jednak na urządzeniu znajdują się cenne dane, podróżni muszą pamiętać, aby po powrocie do domu czekała na nich kopia zapasowa. W ten sposób w razie kradzieży, awarii lub zgubienia urządzenia, wszystkie dane będą bezpieczne na zewnętrznym dysku twardym lub w chmurze.

Podczas korzystania z urządzeń mobilnych na urlopie użytkownicy powinni zainstalować aplikację oferującą ochronę na wypadek kradzieży lub przynajmniej potrafić obsługiwać wbudowane funkcje antykradzieżowe na swoim urządzeniu. Na przykład, funkcja ochrony przed kradzieżą w rozwiązaniu Kaspersky Internet Security multi-device może ukryć dane dotyczące kontaktów, połączeń i wiadomości tekstowych w razie zgubienia lub kradzieży telefonu oraz pozwala zdalnie zablokować urządzenie, skasować dane, ustalić jego lokalizację, a nawet zrobić zdjęcie każdemu, kto próbuje je wykorzystywać wbrew woli właściciela.

Podczas wakacji

Na urlopie ważne jest posiadanie kilku numerów kontaktowych na wypadek sytuacji awaryjnej. Jest to szczególnie istotne podczas pobytu za granicą, gdzie nie zawsze dysponujemy połączeniem z internetem. Dlatego wszystkie awaryjne numery powinny być przechowywane w telefonie, na laptopie lub chociażby na kartce w portfelu. Poza granicami swojego państwa ważne jest również, aby wiedzieć, jak dzwonić do kraju z aktualnego miejsca pobytu.

Karty płatnicze

Warto wziąć ze sobą więcej niż jedną kartę kredytową lub debetową, aby mieć plan B na wypadek zgubienia, kradzieży bądź anulowania naszego środka płatności. W przypadku podróżowania z dużą ilością gotówki, warto przechowywać ją w sejfie hotelowym (razem ze swoim paszportem, o ile nie trzeba mieć go przy sobie).

Podjęcie wszystkich zalecanych środków ostrożności pozwala zapewnić sobie ochronę podczas wakacji przed wszelkimi zagrożeniami cybernetycznymi oraz oszustwami, które mogą zrujnować urlop.

Informację można wykorzystać dowolnie z zastrzeżeniem podania firmy Kaspersky Lab jako źródła.

Wszystkie informacje prasowe Kaspersky Lab Polska są dostępne na stronie http://www.kaspersky.pl/news

KONTAKT / AUTOR
Archiwum i notki ogólnodostępne
Źródło podane na dole notki prasowej.
Dane z firm zewnętrznych.
POBIERZ JAKO WORD
Pobierz .docx
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015-2025.  Dla dziennikarzy
Strona, którą przeglądasz jest dedykowaną podstroną serwisu biuroprasowe.pl, administrowaną w zakresie umieszczanych na niej treści przez danego użytkownika usługi Wirtualnego biura prasowego, oferowanej przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku–Białej.

WhitePress sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz odesłania do innych stron internetowych zamieszczone na podstronach serwisu przez użytkowników Wirtualnego biura prasowego lub zaciągane bezpośrednio z innych serwisów, zgodnie z wybranymi przez tych użytkowników ustawieniami.

W przypadku naruszenia przez takie treści przepisów prawa, dóbr osobistych osób trzecich lub innych powszechnie uznanych norm, podmiotem wyłącznie odpowiedzialnym za naruszenie jest dany użytkownik usługi, który zamieścił przedmiotową treść na dedykowanej podstronie serwisu.