Czy kupimy dom w MdM od dewelopera
Aż 99 procent kredytów z rządową subwencją w programie Mieszkanie dla Młodych udzielanych jest na zakup mieszkań. Na domy w pierwszym kwartale tego roku zaciągnięto tylko 1 procent takich zobowiązań. Głównym tego powodem jest limit powierzchni domu (100 mkw. i 110 mkw. dla rodzin z trójką dzieci), jaki został narzucony przez ustawodawcę.
2014-05-27, 21:57

Z analizy przeprowadzonej przez portal nieruchomości Dompress.pl wynika, że deweloperzy w swojej ofercie mają niewiele domów kwalifikujących się do dopłat. Sprawdziliśmy, czy planują takie projekty.

Inpro oferuje domy w dwóch inwestycjach: Golf Park pod Gdynią i Wróbla Staw w Gdańsku. Jednak, jak powiedział portalowi Rafał Zdebski - dyrektor handlowy Inpro, oferty w tych projektach nie obejmuje rządowy program dopłat, ponieważ nie spełniają jego kryteriów.

Oferowane przez firmę Atal domy w osiedlu Ville Murano pod Wrocławiem również nie kwalifikują się do dopłat. Ewelina Juroszek, dyrektor ds. sprzedaży w Atal, przyznaje że w ramach MdM można kupić w tej chwili tylko mieszkania w łódzkiej inwestycji firmy - Nowe Polesie.

Echo Investment sprzedaje domy szeregowe w poznańskiej inwestycji Małe Naramowice. Dariusz Cholewa, dyrektor działu projektów mieszkaniowych w Echo Investment wyjaśnia jednak, że ich powierzchnia (od 132,80 do 141,40 mkw.) jest zbyt duża, żeby można było na ich zakup zaciągnąć kredyt z dopłatą.

Dolcan oferuje domy w kilku warszawskich inwestycjach, ale nie ma wśród nich takich, które nie przekraczałyby maksymalnego metrażu, jaki przewiduje program dopłat. Anna Sitnik, dyrektor działu sprzedaży spółki tłumaczy, że firma nie planuje w najbliższym czasie budowy takich projektów. Uzasadnia, że aktualnie Dolcan koncentruje się na inwestycjach w tradycyjne mieszkania oraz osiedla mieszkań bezczynszowych, które łączą zalety mieszkań i domów.

Domy w MdM dostępne będą wkrótce w ramach projektów, które w Lublinie i w Rzeszowie przygotowuje Vikana. Na ten moment takie nieruchomości zostały już sprzedane ponieważ,  jak przyznaje Sylwia Szymańska - dyrektor ds. sprzedaży i marketingu w firmie Vikana, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem klientów.

Po dopłatę do kredytu można sięgnąć, wybierając jeden z domów, które Wawel Service buduje w Michałowicach i Niepołomicach pod Krakowem, gdzie ceny zaczynają się od ok. 399 tys. zł. Piotr Kijanka, dyrektor sprzedaży w Wawel Service deklaruje, że oferowane przez firmę domy kwalifikują się zarówno do programu MdM, jak i spełniają wymogi energooszczędne pozwalające jednocześnie na uzyskanie dopłaty w ramach programu NFOŚiGW w wysokości 30 i 50 tysięcy złotych.

Robyg w ofercie kwalifikującej się do dopłat ma obecnie wyłącznie mieszkania. Oscar Kazanelson, Przewodniczący Rady Nadzorczej spółki zapewnia jednak, że oferty w ramach programu MdM są dostępne niemal w każdej inwestycji firmy Robyg.

Ronson Development również proponuje wyłącznie mieszkania objęte programem dopłat. Na wybrane lokale w inwestycjach Młody Grunwald II i Chilli City III w Poznaniu, a także niektóre mieszkania we wprowadzonym niedawno do oferty projekcie Panoramika II w Szczecinie można zaciągnąć preferencyjny kredyt. Andrzej Gutowski, dyrektor sprzedaży i marketingu Ronson Development poinformował portal Dompress.pl, że w Młodym Grunwaldzie II jedna trzecia ze 132 mieszkań spełnia kryteria programu, a w projekcie Chilli City III większość z 29 lokali kwalifikuje się do MdM.

Andrzej Przybek, dyrektor sprzedaży Grupy Kapitałowej Euro Styl również przyznaje, że obecnie w ofercie firmy nie ma domów, które kwalifikowałyby się do dopłat.  W programie Mieszkanie dla Młodych deweloper oferuje mieszkania w kilku swoich inwestycjach w Gdańsku, Gdyni oraz w Pruszczu Gdańskim.

Domów jednorodzinnych nie buduje również Activ Investment. Firma nie planuje tego typu projektów. W sprzedaży ma natomiast mieszkania, wśród których znajdują się lokale spełniające programowe kryteria.

Kilka mieszkań w MdM można znaleźć w stołecznej ofercie Grupy Inwest. Urszula Hofman z działu sprzedaży Grupy Inwest uzasadnia niewielki procent takich mieszkań w katalogu firmy zbyt niskim limitem ceny (6.126 zł/mkw.) przewidzianym w MdM, jak na warszawskie realia.

LC Corp nie ma w sprzedaży domów, ale mieszkania z dopłatą nie są rzadkością w ofercie firmy. W 12 realizowanych inwestycjach mieszkaniowych w całej Polsce deweloper ma ponad 400 mieszkań spełniających kryteria programu Mieszkanie dla Młodych. Można je znaleźć m.in. w projektach: Osiedle Graniczna, Potokowa, Stabłowicka 77 we Wrocławiu, Osiedle Słoneczne Miasteczko w Krakowie, czy Osiedle Powstańców 33 w podwarszawskich Ząbkach. Mirosław Kujawski - wiceprezes LC Corp informuje, że firma planuje uruchomienie kolejnych projektów, w których zaoferuje mieszkania objęte programem. Zaznacza, że w obecnej ofercie mieszkań w MdM znajdują się nie tylko duże, ale również mniejsze mieszkania.

Atlas Estates, zgodnie ze swoją polityką inwestycyjną, oferuje mieszkania w osiedlach o ponadprzeciętnym standardzie, blisko centrum miasta. Takie podejście wymusza stawki za mkw. lokalu przekraczające limity wyznaczone dla programu Mieszkanie dla Młodych.

Yareal Polska także specjalizuje się w realizacji kameralnych inwestycji mieszkaniowych i apartamentów. Wysokie standard projektów i ekskluzywna lokalizacja inwestycji, która gwarantuje nową jakość życia codziennego, sprawiają że oferta mieszkaniowa firmy skierowana jest do innej grupy klientów niż program Mieszkanie dla Młodych.

Autor: Kamil Niedźwiedzki, analityk Dompress.pl

KONTAKT / AUTOR
Archiwum i notki ogólnodostępne
Źródło podane na dole notki prasowej.
Dane z firm zewnętrznych.
POBIERZ JAKO WORD
Pobierz .docx
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015-2024.  Dla dziennikarzy
Strona, którą przeglądasz jest dedykowaną podstroną serwisu biuroprasowe.pl, administrowaną w zakresie umieszczanych na niej treści przez danego użytkownika usługi Wirtualnego biura prasowego, oferowanej przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku–Białej.

WhitePress sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz odesłania do innych stron internetowych zamieszczone na podstronach serwisu przez użytkowników Wirtualnego biura prasowego lub zaciągane bezpośrednio z innych serwisów, zgodnie z wybranymi przez tych użytkowników ustawieniami.

W przypadku naruszenia przez takie treści przepisów prawa, dóbr osobistych osób trzecich lub innych powszechnie uznanych norm, podmiotem wyłącznie odpowiedzialnym za naruszenie jest dany użytkownik usługi, który zamieścił przedmiotową treść na dedykowanej podstronie serwisu.