Wiosenne eko-gotowanie
Gdy wiosna już na stałe zagościła w naszym domu i garderobie, najwyższy czas, by powitać ją również na talerzu! Kolorowe, lekkie, a przede wszystkim zdrowe menu to najlepszy sposób, by zregenerować organizm po zimie i przygotować się na przyjście lata.
2014-05-18, 22:40

W wiosennym jadłospisie warto postawić na różnorodność i nie bać się eksperymentów. Sałatka z pieczonego słonecznika bulwiastego z orzechowo-bekonowym winegretem? Błyskawiczne małże w zupie pomidorowej? A na deser tarta jabłkowo – pomarańczowa? Wszystko jest możliwe – szczególnie, gdy źródło natchnienia mamy w zasięgu ręki. Wiele inspirujących przepisów z całego świata znajdziemy np. w książce „Nasze jedzenie, naturalnie” szwedzkiej autorki Kille Enna.

Naturalnie zdrowo!

Komponując posiłki najlepiej wybierać produkty sezonowe. Są one nie tylko świeże, smaczne i tanie, ale zawierają o wiele więcej składników odżywczych, niż warzywa i owoce uprawiane poza sezonem. Kuchnia będąca odbiciem pór roku bardziej odpowiada miejscowym warunkom klimatycznym i samoistnie powoduje zróżnicowanie potraw na talerzu, zapobiegając tym samym monotonii w codziennym jadłospisie.

Sezonowych produktów warto szukać w osiedlowym warzywniaku lub na targowisku – mówi Agata Czachórska z IKEA Kraków. - Zakupy u lokalnych producentów stanowią mniejsze obciążenie dla środowiska ze względu na skrócenie dystansu między gospodarstwem rolnym a naszą kuchnią. Produkty nie muszą też być długotrwale przechowywane w chłodniach, by zachować świeży i dobry wygląd, nie tracąc cennych składników odżywczych i walorów smakowych - dodaje.

Wyjątkowe dodatki dla łatwiejszego gotowania

Dobrze zaplanowane menu wiosenne nie powinno wymagać wielu godzin ciężkiej pracy w kuchni. By przygotowanie posiłków było szybkie i sprawne, warto skorzystać z kilku sprawdzonych tricków. Ryby, mięso i warzywa można przyrządzić na parze. Tego typu potrawy są zdrowe i smaczne, a przy tym praktycznie nie wymagają użycia wody. Wystarczy zaledwie niewielka jej ilość – około 1 cm na dnie garnka.

Sprytnym rozwiązaniem są specjalne wkłady do jednoczesnego gotowania kilku produktów w jednym garnku. Dobrze sprawdzają się np. akcesoria z serii IKEA STABIL. -Zaletą serii STABIL jest możliwość dopasowania poszczególnych elementów do większości garnków i maksymalnego wykorzystania miejsca wewnątrz nich. Wystarczy włożyć do naczynia z gotującym się makaronem lub zupą jeden lub kilka wkładów, by móc w tym samym czasie przyrządzić pozostałe elementy potrawy - warzywa, ryby czy mięso – mówi Agata Czachórska z IKEA Kraków. - Nie tylko oszczędzamy nasz czas, ale zmniejszamy ilość zużytej wody i energii potrzebnej do ogrzania naczynia. Osiągając wymierne korzyści, chronimy środowisko – dodaje. Wśród akcesoriów serii STABIL znajdziemy również wiele innych przydatnych rozwiązań, m.in. cedzaki nakładane na garnki, umożliwiające odlanie gorącej wody bezpośrednio z garnka oraz pokrywki i wkłady, dzięki którym schłodzenie potraw stanie się niezwykle proste.

Więcej informacji na temat oszczędzania wody i energii, a także mnóstwo praktycznych porad m.in. na wykorzystanie resztek z potraw i około 100 przepisów na zdrowe i ekologiczne dania znajdziemy w książce „Nasze jedzenie, naturalnie” szwedzkiej autorki Kille Enna. Książka dostępna jest w sklepach IKEA, w tym w sklepie IKEA Kraków.

 

Wypróbuj nasz przepis!

Sałatka z buraków z pomarańczowym winegretem

(przystawka lub dodatek do innych potraw, dla 4 osób)

Świeża, chrupiąca sałatka o eleganckim, lekko cierpkim pomarańczowym smaku. Idealny dodatek do soczystej, upieczonej na chrupiąco kaczki lub wędzonych oleistych ryb. Połowę buraków w sałatce można zastąpić smacznymi jabłkami. Zamiast gorzkawych gatunków sałat można użyć rukoli, sałaty sercowej, szpinaku lub orientalnych warzyw liściastych.

Składniki:

ok. 300 g obranych buraków np. odmian żółtych, czerwonych lub pasiastych

100 g sałaty frisee

300 g cykorii

Pomarańczowy winegret:

(przepis na około 125 ml)

½  łyżeczki świeżo zmielonych ziaren kardamonu

2 łyżeczki posiekanego tymianku np. tymianku pomarańczowego

2 łyżeczki miodu np. miodu z kwiatów pomarańczy

2 łyżki oliwy z oliwek tłoczonej na zimno

4 łyżeczki octu balsamicznego lub zwykłego octu jabłkowego

2 łyżki wody pomarańczowej

sól morska

świeżo zmielony czarny pieprz

Sposób przygotowania:

Umieść kardamon w dużej salaterce, a następnie wymieszaj pozostałe składniki. Przypraw solą morską i świeżo zmielonym czarnym pieprzem.

Buraki pokrój na cieniutkie plasterki przy użyciu krajarki lub bardzo ostrego noża. Wymieszaj z pomarańczowym winegretem i odstaw na co najmniej 15 minut dla wzbogacenia smaków. Usuń głąb z sałaty frisee i pokrój liście na mniejsze kawałki. Umyj, wypłucz i odwiruj liście do sucha w wirówce do sałaty. Odetnij 1 cm głąba cykorii i pokrój warzywo na grube plastry. Umieść w salaterce oba rodzaje sałaty. Wymieszaj składniki i od razu podawaj na stół.

Więcej przepisów szukaj w książce „Nasze jedzenie, naturalnie” szwedzkiej autorki Kille Enna, dostępnej w sklepach IKEA.

KONTAKT / AUTOR
Archiwum i notki ogólnodostępne
Źródło podane na dole notki prasowej.
Dane z firm zewnętrznych.
POBIERZ JAKO WORD
Pobierz .docx
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015-2024.  Dla dziennikarzy
Strona, którą przeglądasz jest dedykowaną podstroną serwisu biuroprasowe.pl, administrowaną w zakresie umieszczanych na niej treści przez danego użytkownika usługi Wirtualnego biura prasowego, oferowanej przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku–Białej.

WhitePress sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz odesłania do innych stron internetowych zamieszczone na podstronach serwisu przez użytkowników Wirtualnego biura prasowego lub zaciągane bezpośrednio z innych serwisów, zgodnie z wybranymi przez tych użytkowników ustawieniami.

W przypadku naruszenia przez takie treści przepisów prawa, dóbr osobistych osób trzecich lub innych powszechnie uznanych norm, podmiotem wyłącznie odpowiedzialnym za naruszenie jest dany użytkownik usługi, który zamieścił przedmiotową treść na dedykowanej podstronie serwisu.