Uwaga na szyby z większą refleksyjnością
Przeciwsłoneczne szkło o niskiej refleksyjności, idealnej przejrzystości i wysokiej izolacyjności termicznej to przyszłość branży szklarskiej. Zapewnia ono bowiem doskonały dostęp do światła naturalnego, przy jednoczesnej ochronie przed przegrzewaniem się pomieszczeń, zmniejsza ryzyko uderzenia w okno przez przelatujące ptaki, a także jest zgodne z najnowszymi przepisami technicznymi. Doskonałym tego przykładem jest linia produktów SunGuard SuperNeutral firmy Guardian.
2014-04-23, 23:01

SunGuard SN - szkło bezpieczne dla ludzi i ptaków

Każdy, kto choć raz oglądał słynny film Alfreda Hitchcocka doskonale wie, jak groźne mogą być ptaki. Niebezpieczeństwo ze strony tych zwierząt to jednak nie tylko hollywoodzka fikcja. W mediach od czasu do czasu pojawiają się informacje o ptakach, które przebijając szyby dostały się do kabiny pilotów, a także o osobnikach uderzających w okna. Przyczyną tych ostatnich problemów jest często stosowanie w oknach szyb z wysokim współczynnikiem odbicia. Duża refleksyjność, jaka może występuje w niektórych rodzajach szkieł ochrony przeciwsłonecznej sprawia bowiem, iż w szybie wyraźnie odbija się niebo i rosnące w pobliżu budynku drzewa, co może tworzyć ptakom mylący obraz. Zwierzęta, widząc przed sobą odbity krajobraz  uderzają w szybę, stwarzając w ten sposób ogromne zagrożenie zarówno dla siebie, jak i dla osób przebywających w pomieszczeniach. Jak zapobiegać takim niebezpiecznym sytuacjom? Guardian Częstochowa proponuje stosować w oknach i na fasadach budynków szyby z niewielkim współczynnikiem odbicia, jak np. SunGuard SuperNeutral, które wytwarzane jest w częstochowskiej hucie już od 4 lat. Duża przejrzystość, neutralny kolor i wysoki wskaźnik oddawania barw, a jednocześnie niska refleksyjność oraz współczynnik przenikania ciepła produktów z linii SunGuard SuperNeutral sprawiają, że szyby te są bardzo funkcjonalne i pozwalają na wysoką ochronę przeciwsłoneczną, a zarazem minimalizują ryzyko uderzenia w okno przez przelatujące ptaki.

SunGuard SuperNeutral – w zgodzie z nowymi przepisami

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej, od dnia 1 stycznia bieżącego roku zmianie uległy ustalenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Nowe przepisy nakładają m.in. obowiązek stosowania okien, w których współczynnik całkowitej przepuszczalności energii promieniowania słonecznego (Solar Factor g) nie może być większy niż 0,35. Montaż okien o takim współczynniku sprawia, że pomieszczenia w budynku mniej się nagrzewają, a co za tym idzie – zmniejszone zostaje zużycie energii koniecznej do chłodzenia wnętrz. Zapisany w rozporządzeniu wymóg osiągnąć można na dwa sposoby: poprzez zastosowanie szkła z niższą przypuszczalnością światła, ale za to z większą refleksją lub też przy wykorzystaniu szyb z wysoką przepuszczalnością światła i niskim odbiciem (jak np. SunGuard SN 62/34). Pierwsze z tych rozwiązań nie jest jednak polecane przez specjalistów, a stosowanie tego typu szyb jest wręcz zabronione w coraz większej liczbie państw europejskich, np. w Szwajcarii. Wybór drugiej opcji, czyli szkła z niską refleksyjnością, nie tylko umożliwi spełnienie nowych wymogów technicznych, ale również zapewni domownikom większy dostęp do światła dziennego i poprawi komfort ich życia. Dodatkowo, w przypadku montażu w oknie szkła SunGuard SN62/34, nie trzeba stosować potrójnych zestawów szybowych, gdyż już przy tradycyjnej budowie (4-16-4) spełnione zostają warunki dotyczące współczynnika g≤0,35. Co więcej, dzięki współczynnikowi przenikania ciepła szyby  na poziomie Ug=1,0 i odpowiedniej, „ciepłej” ramce dystansowej można osiągnąć też, wymaganą przez nowe przepisy, wartość Uw≤1,3. Jako, że w rozporządzeniu nie podano wymiaru referencyjnego dla współczynnika Uw, to należy pamiętać, ta sama maksymalna wartość Uw=1,3 W/(m2K) obowiązuje zarówno dla okien małych (np. 0,5 m2), jak i dużych (np. tarasowych - 4 m2). Wspomniane warunki dużo łatwiej jest osiągnąć przypadku większych okien.

Guardian to zróżnicowana firma produkcyjna o zasięgu globalnym, której siedziba główna mieści się w Auburn Hills w stanie Michigan w USA. Firma zajmuje czołową pozycję w produkcji szkła typu „float”, wyrobów szklanych, izolacji z włókna szklanego oraz innych materiałów budowlanych do zastosowań komercyjnych, mieszkaniowych i w przemyśle motoryzacyjnym. Szkło z ochroną przeciwsłoneczną SunGuard zostało zaprojektowane dla zapewnienia różnych poziomów kontroli słonecznej do stosowania w różnych strefach klimatycznych i przy projektowaniu różnorodnych budynków. Dzięki swojemu Ośrodkowi Naukowo-Technologicznemu, Guardian jest liderem w innowacyjności, opracowując wysokiej klasy szkła powlekane oraz inne zaawansowanych produkty. Guardian, spółki zależne i stowarzyszone zatrudniają 18.000 osób. Zakłady zlokalizowane są na terenie Ameryki Północnej, Europy, Ameryki Południowej, Azji, Afryki i Bliskiego Wschodu. Nazwa SunGuard jest zastrzeżonym znakiem towarowym należącym do Guardian Industries Corp. Częścią koncernu Guardian Industries Corp.  jest Guardian Częstochowa, jedna z najnowocześniejszych hut szkła na świecie oraz czołowym producentem szkła architektonicznego w Polsce, która powstała w 2002r. Przedsiębiorstwo dysponuje najnowszymi technologiami w dziedzinie produkcji szkła i przetwórstwa szkła płaskiego. Zakład produkuje szkło float o grubościach od 3 mm do 12 mm oraz szkło powlekane w oparciu o technikę rozpylania magnetronowego. Guardian Częstochowa zatrudnia obecnie ponad 330 osób.

KONTAKT / AUTOR
Archiwum i notki ogólnodostępne
Źródło podane na dole notki prasowej.
Dane z firm zewnętrznych.
POBIERZ JAKO WORD
Pobierz .docx
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015-2024.  Dla dziennikarzy
Strona, którą przeglądasz jest dedykowaną podstroną serwisu biuroprasowe.pl, administrowaną w zakresie umieszczanych na niej treści przez danego użytkownika usługi Wirtualnego biura prasowego, oferowanej przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku–Białej.

WhitePress sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz odesłania do innych stron internetowych zamieszczone na podstronach serwisu przez użytkowników Wirtualnego biura prasowego lub zaciągane bezpośrednio z innych serwisów, zgodnie z wybranymi przez tych użytkowników ustawieniami.

W przypadku naruszenia przez takie treści przepisów prawa, dóbr osobistych osób trzecich lub innych powszechnie uznanych norm, podmiotem wyłącznie odpowiedzialnym za naruszenie jest dany użytkownik usługi, który zamieścił przedmiotową treść na dedykowanej podstronie serwisu.