Co zmiana oznacza dla mieszkańca
Wprowadzenie nowego systemu oznacza przede wszystkim to, że wszyscy solidarnie płacimy za wywóz śmieci. Dotychczas ok. 30% Polaków nigdy nie płaciło za odbiór odpadów. Wyrzucali je do lasów, przydrożnych rowów, podrzucali sąsiadom lub palili nimi w piecach. Koniec ze śmieceniem na gapę! Teraz wszyscy jesteśmy solidarnie objęci opłatą za wywóz odpadów.
Dotychczas mieli mieszkańcy mieli podpisaną indywidualną umowę na odbiór odpadów, w nowym systemie nie trzeba się już o to martwić, bo to gmina organizuje wywóz śmieci. Obowiązkiem wszystkich mieszkańców jest wnoszenie do urzędu gminnego opłatę za ich odbiór.
Pojemniki na śmieci posegregowane oraz punkty odbioru odpadów „problematycznych”, czyli np. starych mebli, zużytego sprzętu RTV i AGD, przeterminowanych leków itd. są łatwiej dostępne.
Co zmiana oznacza dla gminy
Gmina staje się właścicielem wszystkich śmieci produkowanych na jej terenie. Odpady to cenne surowce, więc samorząd zadba o to, by się nie zmarnowały, tylko aby jak najlepiej nam służyły.
Gminy są organizatorem całego systemu odbioru i zagospodarowania odpadów: w konkurencyjnych przetargach wybrały firmy, które wywiozą od nas śmieci, a następnie je posortują i przetworzą albo spalą, odzyskując przy tym cenną energię. Ponadto zadbają o to, by mieszkańcy mieli łatwy dostęp do pojemników do segregacji oraz punktów zbierających problematyczne odpady.
Każda gmina sama decyduje o tym, na ile frakcji - czyli rodzajów – mają być podzielone śmieci. Ma również obowiązek informować swoich mieszkańców o tym, jak prawidłowo je segregować –co wrzucać do którego pojemnika, czy myć zużyte opakowania itd. O szczegóły pytaj w swoim urzędzie gminnym.
Sortowanie jest proste!
Wejście w życie nowej ustawy śmieciowej to doskonała okazja, by zacząć żyć zgodnie z zasadami ekologii. Regularne sortowanie odpadów nie jest ani trudne, ani uciążliwe. Oto kilka praktycznych porad, jak zorganizować segregację w domu.
Jeśli masz dużo miejsca, najwygodniejszym rozwiązaniem będzie kosz podzielony na różne frakcje. Możesz również postawić kilka odpowiednio oznaczonych pojemników;
Na mniejszych powierzchniach możesz ograniczyć ilość koszy do dwóch: do jednego wrzucaj odpady zmieszane, a do drugiego – wszystkie te, które nadają się do odzysku. Gdy pojemnik się wypełni, wyrzuć śmieci pamiętając o podziale na odpowiednie frakcje;
Jeśli nie masz miejsca na nowe kosze, wykorzystaj do zbierania śmieci stare kartony i pudełka np. butach. Należy też zgniatać puszki, kartony i butelki plastikowe przed wrzuceniem do pojemnika.
Wyrzucaj butelki bez nakrętek i korków;
Mokry czy zatłuszczony papier nie nadaje się do segregacji. Wrzucaj go do pojemnika ze zmieszanymi śmieciami.
Zakład Oczyszczania i Gospodarki Odpadami MZO S.A. w Ostrowie Wielkopolskim w ramach swojej dodatkowej działalności prowadzi edukację ekologiczną. W tym celu spółka wybudowała ścieżkę edukacyjną eMZOludek.
Z kolei Urząd Miejski w Ostrowie Wielkopolskim organizuje akcje promujące ochronę środowiska naturalnego poprzez segregację odpadów m.in.: Sprzątanie świata, Dzień bez śmiecenia, Światowy Dzień Ziemi.