Okna do pokoju seniora
Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak wiele barier może ograniczać swobodę osób w starszym wieku. Dotyczy to także codziennych czynności. Dlatego przystosowując dla nich mieszkanie warto zamontować okna, które da się obsługiwać bez dużego wysiłku.
2014-02-14, 18:45

By ułatwić seniorom codzienne funkcjonowanie, należy odpowiednio przygotować lokum, w którym przebywają. Najlepiej na parterze, z bezpośrednim wyjściem do ogrodu lub przynajmniej pięknym widokiem. Przede wszystkim trzeba umożliwić im swobodne poruszanie i korzystanie z okien i drzwi. Dobrze jest wybrać rozwiązania przystosowane do ich fizycznych możliwości. Okno otwierane jedną ręką Zwykle okna zaprojektowane są w taki sposób, że po osadzeniu w murze ich dolna krawędź znajduje się na wysokości ok. 80-85 cm od posadzki. Standardowo umieszczona w połowie wysokości okna klamka usytuowana jest na poziomie ok. 150 cm. To dość wysoko. Otwieranie i zamykanie takich okien, nawet nowoczesnych, może sprawiać trudności osobom starszym. Najlepiej tego uniknąć wybierając okno z okuciem Roto NT Komfort, dzięki któremu klamka umieszczona jest na dolnym ramieniu skrzydła (około 90 cm od poziomu posadzki). Jest wtedy zawsze w zasięgu ręki, nawet z pozycji siedzącej. Dodatkowo klamka jest specjalnie zaprojektowana – ma dłuższy uchwyt, a mechanizm okucia wspomaga zamykanie skrzydła, tak że nie trzeba dociskać go drugą ręką. Znacznie ułatwia to osobom poruszającym się na wózkach inwalidzkich, a także starszym, obsługę dużych i ciężkich skrzydeł.

Lekka obsługa ciężkich skrzydeł

Drzwi prowadzące na taras mają coraz częściej duże wymiary i ich otwarcie wymaga sporego wysiłku. Okucia przesuwne Roto Patio Life sprawiają, że nie trzeba „siłować się” z takimi drzwiami. Podczas otwierania mechanizm zamiast podnoszenia skrzydła unosi jedynie uszczelkę, a podczas zamykania – dociska ją do ościeżnicy. Seniorzy – bez względu na ewentualne ograniczenia fizyczne – przesuną nawet ciężkie drzwi o masie skrzydła do 400 kg bez większego problemu. Większy komfort drzwi z profili drewnianych i drewniano-aluminiowych zapewni ukryty napęd elektryczny Roto Drive, który umieszcza się w posadzce. Gwarantuje on całkowicie automatyczną obsługę dużych i ciężkich skrzydeł przesuwnych. Obsługa takich przeszkleń nie wymaga użycia siły – odbywa się automatycznie po naciśnięciu przycisku na ścianie lub przy użyciu pilota.

Na taras i balkon bez potknięć

Drzwi tarasowe z okuciami Roto Patio Life ułatwią też stworzenie przejścia „bez barier”. Są one wyposażone w niski próg, izolowany termicznie. Jego wysokość nad gotową podłogą nie przekracza 20 mm, co eliminuje niebezpieczeństwo potknięcia się. To ważne, gdyż wystający ponad posadzkę próg balkonu lub tarasu bywa trudną przeszkodą do pokonania dla mniej sprawnych seniorów, poruszających się o kulach lub na wózku. Miejsce wokół niskiego progu jest szczelnie izolowane. Specjalnie dobrane pod względem cieplnym materiały ograniczają ryzyko powstania mostka termicznego wzdłuż progu, skraplanie pary wodnej w tym miejscu i pojawienie się wilgoci.

Z kolei rozwierno-uchylne drzwi balkonowe warto wyposażyć w niski próg Roto DoorPlus Eifel TB. Pod względem komfortu zapewnia on takie same właściwości, jak niski próg w systemach tarasowych. Elementy progu są umieszczane w otworze wykonanym w podłodze i szczelnie stykają się z elementami uszczelniającymi na skrzydle okna. Dzięki temu, nie trzeba obawiać się ani o ucieczkę ciepła, ani też o nawiewanie zimnego powietrza do wnętrza, które wywołuje u starszych osób uczucie chłodu.

KONTAKT / AUTOR
Archiwum i notki ogólnodostępne
Źródło podane na dole notki prasowej.
Dane z firm zewnętrznych.
POBIERZ JAKO WORD
Pobierz .docx
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015-2025.  Dla dziennikarzy
Strona, którą przeglądasz jest dedykowaną podstroną serwisu biuroprasowe.pl, administrowaną w zakresie umieszczanych na niej treści przez danego użytkownika usługi Wirtualnego biura prasowego, oferowanej przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku–Białej.

WhitePress sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz odesłania do innych stron internetowych zamieszczone na podstronach serwisu przez użytkowników Wirtualnego biura prasowego lub zaciągane bezpośrednio z innych serwisów, zgodnie z wybranymi przez tych użytkowników ustawieniami.

W przypadku naruszenia przez takie treści przepisów prawa, dóbr osobistych osób trzecich lub innych powszechnie uznanych norm, podmiotem wyłącznie odpowiedzialnym za naruszenie jest dany użytkownik usługi, który zamieścił przedmiotową treść na dedykowanej podstronie serwisu.