Tytoń i jego 40 substancji mogących aktywować chorobę nowotworową
Zdrowie jest jednym z najbardziej pożądanych przez Polaków dóbr[i]. Według danych CBOS 74% społeczeństwa uznaje je za najcenniejszą wartość codziennego życia[ii]. Tak dobrze rokujące postawy nie mają jednak przełożenia na liczbę osób palących papierosy i inne wyroby tytoniowe. W Polsce z nałogiem tym zmaga się prawie 30% dorosłych[iii]. Najczęściej palą mężczyźni w wieku 45-54, którzy znacznie zwiększają w ten sposób ryzyko powstawania nowotworów układu moczowo-płciowego.
2013-11-03, 19:25

Liczba Polaków palących papierosy od pewnego czasu nie ulega zmianie. Dodatkowo ogromna większość z nich – 82% – to regularni palacze. Na popularność tej używki nie wpłynęło ani wprowadzenie w 2010 roku zakazu palenia w miejscach publicznych, ani moda na prowadzenie zdrowego stylu życia, której obecność w naszym kraju zauważyła ponad połowa społeczeństwa[iv]. Według statystyk z powodu palenia papierosów umiera trzy razy więcej osób niż z wszystkich przyczyn pozamedycznych łącznie, takich jak morderstwa, samobójstwa, wypadki, katastrofy, pożary, klęski żywiołowe[v]. Oznacza to, że z powodu tytoniu umiera rocznie ok. 69 tys.[vi]

Na negatywne skutki palenia papierosów szczególnie narażeni są mężczyźni powyżej 45. roku życia. Około 1/3 zgonów w tej grupie wiekowej związana jest z nałogiem tytoniowym, z którym zmaga się, aż 46% badanych[vii]. Dym tytoniowy, który jest silnie toksyczny i rakotwórczy zawiera ok. 40 substancji mogących zainicjować lub aktywować chorobę nowotworową. Najgroźniejsze z nich to: wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne, specyficzne dla tytoniu N-nitrozoaminy, aminy aromatyczne, aldehydy, benzen oraz inne organiczne i nieorganiczne związki rakotwórcze, w tym metale ciężkie. Dym wchłania się do organizmu głównie przez układ oddechowy, ale jego składniki krążą w krwioobiegu i za jego pośrednictwem docierają do wszystkich narządów. W przypadku palących mężczyzn powoduje to znaczący wzrost ryzyka wystąpienia u nich nowotworu złośliwego nerki (o ok. 60%) oraz pęcherza moczowego (ryzyko jest aż 2-3 krotnie wyższe)[viii]. Na prawdopodobieństwo zachorowania ma wpływ zarówno okres aktywnego palenia, co jest istotne w przypadku osób odkładających w czasie jego rzucenie, jak i liczba wypalanych dziennie papierosów.

M45+ „Bądź mężczyzną. Chroń zdrowie!” to pierwszy projekt edukacyjny skierowany do mężczyzn mający na celu podniesienie świadomości ryzyka zachorowania na nowotwory układu moczowo-płciowego, a w efekcie prowadzący do ograniczenia zachorowalności i umieralności z powodu tych chorób. Projekt koncentruje się na upowszechnianiu wiedzy na temat podstawowych objawów chorób uro-onkologicznych oraz znaczenia profilaktyki zdrowego stylu życia. Partnerem projektu jest Centrum Onkologii – Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie.

Dodatkowe informacje:

Projekt M45+ realizowany jest w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Priorytet II – Rozwój zasobów ludzkich i potencjału adaptacyjnego przedsiębiorstw oraz poprawa stanu zdrowia osób pracujących. Jest to projekt edukacyjny kierowany w głównej mierze do mężczyzn po 45. roku życia. Projekt M45+ jest innowacyjnym działaniem, ponieważ dotychczas realizowane programy profilaktyczne nie były dedykowane mężczyznom, jak i problemom natury uro-onkologicznej. Celem Projektu jest poprawa stanu wiedzy mężczyzn w zakresie wczesnej profilaktyki chorób nowotworowych układu moczowo-płciowego.

Więcej informacji o Projekcie M45+ znajdziecie Państwo na www.mezczyzna45plus.pl

KONTAKT / AUTOR
Archiwum i notki ogólnodostępne
Źródło podane na dole notki prasowej.
Dane z firm zewnętrznych.
POBIERZ JAKO WORD
Pobierz .docx
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015-2025.  Dla dziennikarzy
Strona, którą przeglądasz jest dedykowaną podstroną serwisu biuroprasowe.pl, administrowaną w zakresie umieszczanych na niej treści przez danego użytkownika usługi Wirtualnego biura prasowego, oferowanej przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku–Białej.

WhitePress sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz odesłania do innych stron internetowych zamieszczone na podstronach serwisu przez użytkowników Wirtualnego biura prasowego lub zaciągane bezpośrednio z innych serwisów, zgodnie z wybranymi przez tych użytkowników ustawieniami.

W przypadku naruszenia przez takie treści przepisów prawa, dóbr osobistych osób trzecich lub innych powszechnie uznanych norm, podmiotem wyłącznie odpowiedzialnym za naruszenie jest dany użytkownik usługi, który zamieścił przedmiotową treść na dedykowanej podstronie serwisu.