Zmiany w podatku PIT
Sposób rozliczania PIT w roku 2013 ulegnie znaczącym zmianom. Dotkną one głównie podatek dochodowy od osób fizycznych, w tym ulgi internetowej czy ulgi na dzieci. Z racji tego, istotnie wpłyną one na wysokość zobowiązań podatkowych tychże osób. Co zatem należy wiedzieć o nadchodzących zmianach.
2013-09-20, 19:40

Kwestią najistotniejszą dla większości osób fizycznych jest zmiana sposobu funkcjonowania ulgi prorodzinnej. Jak dotąd, bez względu na liczbę dzieci oraz poziomu dochodu, wynosiła ona 1/6 kwoty zmniejszającej podatek określonej w pierwszym przedziale skali podatkowej. W wyniku nowelizacji, ulga nie będzie możliwa dla rodzin z jednym dzieckiem, gdzie dochód po odliczeniu ubezpieczania społecznego, wyniesie więcej niż 112 000 zł rocznie. W przypadku dwójki dzieci w rodzinie, sposób odliczania podatku będzie wciąż odbywał się na dotychczasowych zasadach. Nowelizacja będzie natomiast najkorzystniejsza dla rodzin z trojgiem bądź większą ilością dzieci. Ulga na trzecie dziecko zwiększy się aż o 50%. Poziom ulgi wzrośnie również na czwarte i kolejne dziecko.

Znaczącą zmianą będzie również likwidacja ulgi internetowej. Dotychczas, podatnik mógł zmniejszyć podstawę opodatkowania o koszty z tytułu użytkowania Internetu. Było to uwarunkowane przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej i koniecznością ujednolicenia przepisów podatkowych, czyli podniesienia stawki VAT z 7% do 22%. Z racji tak znaczącego wzrostu, możliwość odliczenia ulgi internetowej miała stanowić swego rodzaju rekompensatę jej zwiększania. Likwidacja tejże ulgi jest natomiast obecnie tłumaczona dużo niższą ceną usług Internetowych, przez co ulga ta nie jest już czynnikiem wpływających na ich zakup.

Zmiana w rozliczeniu PIT dotknie także artystów i twórców. W ich przypadku, uprawnienie do korzystania z ryczałtowanych 50% kosztów uzyskania przychodu z racji praw autorskich ulegnie znacznym zmianom. Nowelizacja bowiem zakłada roczny limit ich zastosowania – wyniesie on połowę górnej granicy pierwszego przedziału skali podatkowej. Co więcej, będzie on dotyczył dochodów łącznych otrzymanych zarówno z umowy o pracę, jak i umów cywilnoprawnych. Wynika z tego więc, iż artysta będzie mógł tu wziąć pod uwagę kwotę nie wyższą niż 42.764 zł. Natomiast zasada uprawniająca do skorzystania z wyższych niż 50% kosztów uzyskania przychodu w przypadku odpowiedniego udokumentowania, że były one większe, pozostanie niezmieniona.

Więcej informacji na temat PIT można znaleźć na stronie http://www.rozliczeniepit.pl

KONTAKT / AUTOR
Archiwum i notki ogólnodostępne
Źródło podane na dole notki prasowej.
Dane z firm zewnętrznych.
POBIERZ JAKO WORD
Pobierz .docx
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015-2024.  Dla dziennikarzy
Strona, którą przeglądasz jest dedykowaną podstroną serwisu biuroprasowe.pl, administrowaną w zakresie umieszczanych na niej treści przez danego użytkownika usługi Wirtualnego biura prasowego, oferowanej przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku–Białej.

WhitePress sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz odesłania do innych stron internetowych zamieszczone na podstronach serwisu przez użytkowników Wirtualnego biura prasowego lub zaciągane bezpośrednio z innych serwisów, zgodnie z wybranymi przez tych użytkowników ustawieniami.

W przypadku naruszenia przez takie treści przepisów prawa, dóbr osobistych osób trzecich lub innych powszechnie uznanych norm, podmiotem wyłącznie odpowiedzialnym za naruszenie jest dany użytkownik usługi, który zamieścił przedmiotową treść na dedykowanej podstronie serwisu.