Spam w maju 2013 r.: „Złoty bilet” Microsoftu
W maju odsetek spamu w ruchu pocztowym zmniejszył się o 2,5 punktu procentowego i wynosił średnio 69,7%. Eksperci z Kaspersky Lab odnotowali bardzo niewielki wzrost udziału wiadomości phishingowych w porównaniu z kwietniem, natomiast szkodliwe załączniki zostały wykryte w 2,8% e-maili – co stanowi wzrost o 0,4 proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca. Próbując przekonać użytkowników, aby otworzyli takie załączniki, spamerzy podrabiali legalne powiadomienia z popularnych serwisów internetowych i firm kurierskich, takich jak Amazon, UPS czy Western Union. Zgodnie z przewidywaniami, najatrakcyjniejszym celem phisherów pozostały portale społecznościowe.
2013-06-25, 11:31

Większość światowego spamu pochodziła z dwóch państw – z Chin (21,4%) oraz Stanów Zjednoczonych (16,3%). Pierwszą trójkę zamknęła Korea Południowa – wkład tego państwa wciąż rósł i w maju osiągnął 12%.

Spamerzy nadal wykorzystywali święta narodowe – Dzień Matki i Dzień Pamięci (obchodzony w Stanach Zjednoczonych) – w celu reklamowania towarów i usług. Dzień Matki stanowi drugie po walentynkach święto najaktywniej wykorzystywane w wysyłkach spamowych, a ilość spamu dystrybuowanego za pośrednictwem „kwiatowych” programów partnerskich znacznie wzrasta w dniach i tygodniach poprzedzających tę datę.

Eksperci z Kaspersky Lab ostrzegają, że nie wszystkie z tych „świątecznych” wiadomości spamowych są nieszkodliwe – głównym celem spamerów mogą być osobiste dane użytkowników - w tym bankowe dane uwierzytelniające. Przykładem są wysłane w maju wiadomości phishingowe, które podszywały się pod e-maile z działu obsługi klientów firmy Microsoft, a ich głównym celem była kradzież danych osobistych.

Wiadomości te, które na pierwszy rzut oka wydawały się pochodzić z domeny microsoft.com, informowały o planowanym zawieszeniu usługi „Microsoft Window Records”, wynikającym z tego, że użytkownik nie zainstalował aktualizacji rzekomo zalecanych we wcześniejszych wiadomościach. Odbiorcy zostali poinstruowani, że aby temu zapobiec, należy jak najszybciej kliknąć zawarty w e-mailu odsyłacz. Użytkownicy, którzy dali się nabrać na to oszustwo, zostali przekierowani na stronę phishingową stworzoną w celu kradzieży informacji osobistych.

Inne masowe wysyłki zawierały fałszywe powiadomienia o wygranych w nieistniejącej loterii, która została rzekomo zorganizowana przez firmę Microsoft. W niektórych wysyłkach oszuści wysyłali powiadomienia o rzekomej wygranej i prosili odbiorców o skontaktowanie się z nimi w celu uzyskania dalszych informacji, podczas gdy inne wiadomości obiecywały ogromne kwoty, w zamian prosząc o przelanie niewielkiej sumy na pokrycie kosztów operacyjnych.

Wraz ze zbliżającym się okresem letnich wakacji eksperci przewidują dalszy wzrost liczby fałszywych powiadomień, w których cyberprzestępcy będą podszywali się pod znane firmy.

„Zalecamy ostrożność w przypadku otrzymania powiadomienia z jakiegokolwiek serwisu. Warto pamiętać, że oficjalne wysyłki nigdy nie są wysyłane w celu poproszenia klientów o podanie lub potwierdzenie informacji osobistych lub bankowych za pośrednictwem odsyłaczy zawartych w e-mailach. Nie straszą również zablokowaniem kont klientów. Nigdy nie należy klikać odsyłaczy zablokowanych przez program antywirusowy lub przeglądarkę. Zawsze trzeba zwracać uwagę na odsyłacze zawarte w wiadomości - jeżeli taki odsyłacz prowadzi do nieoficjalnej strony lub jeśli treść wiadomości zawiera adres oficjalnej strony, podczas gdy odsyłacz prowadzi do innej, może to oznaczać, że mamy do czynienia z wiadomością phishingową. W razie jakichkolwiek wątpliwości co do autentyczności e-maila, warto skontaktować się z działem obsługi klientów organizacji, która wysyłała tę wiadomość, i dowiedzieć się, czy taka masowa wysyłka rzeczywiście miała miejsce” – powiedziała Daria Gudkowa, szefowa działu badań i analizy zawartości, Kaspersky Lab.

Pełna wersja raportu spamowego dla maja 2013 jest dostępna w serwisie SecureList.pl prowadzonym przez Kaspersky Lab: http://securelist.pl/analysis/7231,spam_w_maju_2013.html.

Informację oraz raport można wykorzystać dowolnie z zastrzeżeniem podania firmy Kaspersky Lab jako źródła.

KONTAKT / AUTOR
Archiwum i notki ogólnodostępne
Źródło podane na dole notki prasowej.
Dane z firm zewnętrznych.
POBIERZ JAKO WORD
Pobierz .docx
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015-2024.  Dla dziennikarzy
Strona, którą przeglądasz jest dedykowaną podstroną serwisu biuroprasowe.pl, administrowaną w zakresie umieszczanych na niej treści przez danego użytkownika usługi Wirtualnego biura prasowego, oferowanej przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku–Białej.

WhitePress sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz odesłania do innych stron internetowych zamieszczone na podstronach serwisu przez użytkowników Wirtualnego biura prasowego lub zaciągane bezpośrednio z innych serwisów, zgodnie z wybranymi przez tych użytkowników ustawieniami.

W przypadku naruszenia przez takie treści przepisów prawa, dóbr osobistych osób trzecich lub innych powszechnie uznanych norm, podmiotem wyłącznie odpowiedzialnym za naruszenie jest dany użytkownik usługi, który zamieścił przedmiotową treść na dedykowanej podstronie serwisu.