Spam w marcu 2013 r.: spamerzy chcą podzielić się z użytkownikami majątkiem Hugo Chaveza
Po gwałtownym wzroście ilości spamu w lutym w pierwszym miesiącu wiosny poziom śmieciowej poczty wynosił 70,1%. Jednak mimo tego spadku użytkownicy nadal nie mogli odetchnąć spokojnie, ponieważ udział szkodliwych załączników w niechcianej poczcie e-mail zwiększył się o 1,2 punktu procentowego i wynosił średnio 4%.
2013-04-22, 15:42

Śmierć prezydenta Wenezueli Hugo Chaveza nie tylko stała się jedną z najważniejszych informacji na całym świecie, ale również zwróciła uwagę oszustów na to państwo w Ameryce Łacińskiej. Wiadomość błyskawicznie zaczęła pojawiać się w masowych niechcianych wysyłkach. Przykładem może być e-mail pochodzący rzekomo od kierownika wenezuelskich portów morskich, który szukał pomocy w wywiezieniu pieniędzy, jakie otrzymał po sprzedaży oleju napędowego do Południowego Sudanu. W pierwszym e-mailu oszuści nie oferowali żadnego konkretnego wynagrodzenia, chcąc po prostu wzbudzić zainteresowanie i uzyskać odpowiedzi. Dopiero w dalszej korespondencji wspominano o jakimkolwiek wynagrodzeniu gotówką.

Inna masowa wysyłka została wysłana rzekomo w imieniu szefa ochrony i bliskiego przyjaciela Hugo Chaveza. Również i tym razem wyobraźnia „nigeryjskich” oszustów nie miała granic: ten mityczny „przyjaciel” miał mieć dostęp do pieniędzy trzymanych przez zmarłego prezydenta na koncie bankowym swojej kochanki. Szczęśliwemu odbiorcy tego maila może przypaść w udziale 25% kwoty w zamian za pomoc w wydostaniu pieniędzy z kraju.

Po krótkim okresie spokoju oszuści rozprzestrzeniający szkodliwe oprogramowanie za pośrednictwem poczty e-mail wznowili wysyłanie fałszywych powiadomień z popularnych serwisów rezerwacji online. W marcu eksperci z Kaspersky Lab zarejestrowali nową masową wysyłkę pochodzącą rzekomo z serwisu rezerwacji hotelu Atlantic: kierownik hotelu informował odbiorcę, że spodziewa się jego przybycia 20 marca 2013. Załączony plik zawierał archiwum, które po otwarciu infekowało komputer trojanem stworzonym w celu wyłudzania pieniędzy lub informacji od użytkowników.

W marcu Stany Zjednoczone i Chiny rywalizowały o pierwsze miejsce wśród największych na świecie źródeł spamu. W lutym bitwę tę wygrały Chiny, które odpowiadały za jedną czwartą wszystkich niechcianych wiadomości. Jednocześnie, udział Stanów Zjednoczonych wzrósł nieznacznie (+0,4% punktu procentowego), przez co państwo to utrzymało się na drugim miejscu.

Niespodziewany awans Włoch na pierwsze miejsce w lutowym rankingu pod względem ilości szkodliwego oprogramowania wykrywanego w poczcie e-mail (6,6%) nie trwał długo – w marcu państwo to zastąpiły Stany Zjednoczone (13,6%). Na drugim miejscu znalazły się Niemcy (11,1%) – udział tego państwa pozostał niemal niezmieniony w stosunku do lutego. Na trzecim miejscu uplasowała się Australia (7%), której wkład zwiększył się o 1,3 punktu procentowego, przez co państwo to awansowało z 5 miejsca na 3. Pozostałe państwa znajdujące się w rankingu odnotowały niewielkie zmiany.

Organizacje najczęściej atakowane przez phisherów według kategorii, marzec 2013 r.

W marcu odsetek wiadomości phishingowych w całkowitym ruchu e-mail wzrósł dwukrotnie w stosunku do lutego i wynosił średnio 0,006%. Najatrakcyjniejszy cel ataków phishingowych nadal stanowiły portale społecznościowe. W pierwszej trójce znalazły się również organizacje finansowe i systemy e-płatności oraz wyszukiwarki, które uplasowały się odpowiednio na 2 i 3 miejscu.

„Marzec stanowi stabilny miesiąc pod względem spamu. Odzwierciedla to nie tylko odsetek niechcianej poczty, ale również geograficzny rozkład jego głównych źródeł, głównie Stanów Zjednoczonych i Chin, które łącznie wygenerowały 43% globalnego spamu” – powiedziała Tatiana Szczerbakowa, starszy analityk spamu, Kaspersky Lab. „Dwukrotny wzrost ilości phishingu w marcu oznacza, że użytkownicy muszą być bardzo czujni w odniesieniu do e-maili. Dotyczy to w szczególności osób posiadających konta na portalach społecznościowych: celem jednej trzeciej wszystkich ataków phishingowych jest ta kategoria użytkowników”.

Pełna wersja raportu poświęconego spamowi w marcu 2013 r. jest dostępna w Encyklopedii Wirusów VirusList.pl prowadzonej przez Kaspersky Lab: http://www.viruslist.pl/analysis.html?newsid=748.

Informację oraz raport można wykorzystać dowolnie z zastrzeżeniem podania firmy Kaspersky Lab jako źródła.

KONTAKT / AUTOR
Archiwum i notki ogólnodostępne
Źródło podane na dole notki prasowej.
Dane z firm zewnętrznych.
POBIERZ JAKO WORD
Pobierz .docx
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015-2024.  Dla dziennikarzy
Strona, którą przeglądasz jest dedykowaną podstroną serwisu biuroprasowe.pl, administrowaną w zakresie umieszczanych na niej treści przez danego użytkownika usługi Wirtualnego biura prasowego, oferowanej przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku–Białej.

WhitePress sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz odesłania do innych stron internetowych zamieszczone na podstronach serwisu przez użytkowników Wirtualnego biura prasowego lub zaciągane bezpośrednio z innych serwisów, zgodnie z wybranymi przez tych użytkowników ustawieniami.

W przypadku naruszenia przez takie treści przepisów prawa, dóbr osobistych osób trzecich lub innych powszechnie uznanych norm, podmiotem wyłącznie odpowiedzialnym za naruszenie jest dany użytkownik usługi, który zamieścił przedmiotową treść na dedykowanej podstronie serwisu.