Wolimy duże i wykończone, czyli o preferencjach zakupowych na rynku mieszkaniowym
Jak pokazała frekwencja podczas wiosennych targów i dobre wyniki sprzedaży ATAL SA, dewelopera działającego w pięciu dużych miastach w Polsce, popyt na mieszkania nie słabnie. Zmieniają się jednak preferencje zakupowe nabywców. W ostatnich dwóch latach deweloperzy oferowali bardziej ekonomiczny standard inwestycji i dostarczali na rynek lokale o najpopularniejszych, mniejszych powierzchniach ok. 40-50 mkw. Tymczasem w 2013 roku klienci coraz częściej szukają mieszkań większych i wielopokojowych oraz wykończonych „pod klucz”.
2013-03-25, 11:04

W 2013 roku widoczna jest zmiana preferencji zakupowych Polaków. Funkcjonujący do końca ubiegłego roku program „Rodzina na swoim” determinował zakup mieszkań o rozmiarach spełniających wprowadzone limity powierzchni użytkowej kredytowanej nieruchomości. Po jego zakończeniu nabywcy coraz częściej poszukują większych lokali. Tendencje te były widoczne podczas tegorocznych wiosennych targów mieszkaniowych.

Wieloletnia obserwacja i działalność na największych rynkach w Polsce oraz uczestnictwo i rozmowy z klientami podczas targów mieszkaniowych, pozwalają nam na trafną identyfikację trendów i odpowiadanie na potrzeby mieszkańców Krakowa, Wrocławia, Warszawy, Katowic oraz Łodzi. Ich oczekiwania są zróżnicowane, jednak coraz bardziej widoczny staje się trend związany z zakupem mieszkań o większej powierzchni – mówi Zbigniew Juroszek, Prezes ATAL SA. Zainteresowanie dużymi mieszkaniami nie dziwi. W obliczu obniżek cen mieszkań, za podobną, jak przed rokiem kwotę, niekiedy można kupić lokal nawet o jeden pokój większy – dodaje Juroszek.

Jak wskazuje Zbigniew Juroszek, w latach 2011-2012 najbardziej popularnymi mieszkaniami poszukiwanymi przez klientów były dwupokojowe o powierzchni około 40 mkw. Jednak potrzeby mieszkaniowe Polaków rosną i są zróżnicowane. We Wrocławiu nie zabrakło klientów szukających mieszkań dwupokojowych w okolicy 45-50 mkw. Jednak największym zainteresowaniem podczas targów cieszyły się mieszkania trzypokojowe o powierzchni ok. 60 mkw. oraz czteropokojowe, 80-metrowe.

Podobnie sytuacja kształtuje się w Krakowie oraz Łodzi, gdzie najbardziej poszukiwane metraże to 60-70 mkw. z trzema pokojami oraz 40- lub 50-metrowe dwupokojowe. Natomiast w Warszawie najbardziej pożądane były mieszkania większe o powierzchni od 80 do nawet 100 mkw. z dużym tarasem, a także do zakupu inwestycyjnego, czyli 40-metrowe.

Niezmiennie dużym zainteresowaniem cieszy się także nasza oferta wykończenia wnętrz – Atal Design. Obserwujemy rosnący popyt na lokale wykończone „pod klucz”. Średnio około 70-80% nabywców wybiera opcję, w której mogą odbierać własne M gotowe do zamieszkania w chwili jego nabycia. Co ciekawe, pomimo tak dużego odsetka, cały czas obserwujemy tendencję wzrostową – podsumowuje Zbigniew Juroszek.

KONTAKT / AUTOR
Archiwum i notki ogólnodostępne
Źródło podane na dole notki prasowej.
Dane z firm zewnętrznych.
POBIERZ JAKO WORD
Pobierz .docx
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015.  Dla dziennikarzy