Dobry sposób na poprawę komfortu życia - termomodernizacja domów jednorodzinnych
Zgodnie z unijną dyrektywą w sprawie efektywności energetycznej z 2012 roku, państwa członkowskie są zobowiązane do modernizacji 3% obiektów publicznych, w celu poprawy ich efektywności energetycznej. To tylko kropla w morzu możliwości jakie daje systemowe podejście do termomodernizacji domów jednorodzinnych, szczególnie w gminach wiejskich, gdzie są one w najgorszym stanie technicznym. Gdyby zmodernizowano budynki we wszystkich gminach wiejskich to zużycie węgla w skali kraju zmniejszyłoby się nawet do 7 mln ton. Domy jednorodzinne mają w tych oszczędnościach prawie 94% udział. Tylko 6% oszczędności można uzyskać od budynków innych niż jednorodzinne.
2015-07-22, 14:50

Kompleksowe remonty połączone z termomodernizacją wszystkich starych budynków, w tym przede wszystkim najliczniejszych domów jednorodzinnych, poprawiłyby warunki życia milionów Polaków, zamieszkujących obszary wiejskie. Zyskaliby poszczególni właściciele, zużywając mniej paliw i ogrzewając taniej dom. Zyskałaby cała gmina – na czystości powietrza, miejscach pracy, estetyce. – W Polsce przeprowadzanie termomodernizacji niewielkich budynków, w szczególności domów jednorodzinnych, jest stosunkowo rzadkie. Główną barierą są ograniczone możliwości ich sfinansowania przez prywatnych właścicieli. Dotyczy to szczególnie mniej zamożnych obszarów wiejskich, zwłaszcza że dotychczasowe programy wsparcia, choć i tak niewystarczające, były kierowane prawie wyłącznie do właścicieli publicznych, a nie prywatnych. Budynki jednorodzinne stanowiły zaledwie 3% beneficjentów państwowego funduszu termomodernizacji – podkreśla Maria Dreger z ROCKWOOL Polska. Gdyby w kompleksowy sposób zmodernizować budynki we wszystkich gminach to zużycie węgla w skali kraju mogłoby się zmniejszyć nawet do 7 mln ton. Domy jednorodzinne miałyby w tych oszczędnościach prawie 94% udział. Tylko pozostałe 6% oszczędności pochodziłoby od budynków innych niż jednorodzinne.

Dyrektywa unijna w sprawie efektywności energetycznej z 2012 roku ustala wspólne ramy działań na rzecz promowania efektywność w UE oraz dla osiągnięcia zmniejszenia zużycia energii pierwotnej o 20% do 2020 roku. Istotnym źródłem realizacji tych celów mogłaby stać się w Polsce właśnie powszechna termomodernizacja istniejących domów jednorodzinnych, co zostało przedstawione w raporcie z cyklu Szóste Paliwo – „Wielkie możliwości w małych budynkach – szansa na poprawę jakości życia w gminach”.

W Polsce istnieje ok 6 mln budynków, z czego zaledwie 0,5 mln to budynki użytkowe. Z 5,5 mln budynków mieszkalnych w Polsce, budynki jednorodzinne stanowią aż 5 mln. Te dysproporcje w typach budynków widoczne są zwłaszcza w gminach wiejskich. Co więcej domy jednorodzinne wybudowane przed 1990 rokiem, wymagające już remontów, stanowią ogromną większość wszystkich budynków. Raport pokazuje możliwe do uzyskania oszczędności dla poszczególnych reprezentatywnych typów budynków

Powszechnie i kompleksowo  zrealizowana termomodernizacja domów jednorodzinnych nie tylko zmniejszyłaby zapotrzebowanie na energię i paliwa (węgiel), ale również wpłynęła by na poprawę komfortu życia, jakości powietrza i środowiska, a nawet na rozwój i wzrost zatrudnienia. W skali  gminy to istotny potencjał, który można wykorzystać w długoterminowym planowaniu rozwoju.

KONTAKT / AUTOR
Archiwum i notki ogólnodostępne
Źródło podane na dole notki prasowej.
Dane z firm zewnętrznych.
POBIERZ JAKO WORD
Pobierz .docx
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015-2024.  Dla dziennikarzy
Strona, którą przeglądasz jest dedykowaną podstroną serwisu biuroprasowe.pl, administrowaną w zakresie umieszczanych na niej treści przez danego użytkownika usługi Wirtualnego biura prasowego, oferowanej przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku–Białej.

WhitePress sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz odesłania do innych stron internetowych zamieszczone na podstronach serwisu przez użytkowników Wirtualnego biura prasowego lub zaciągane bezpośrednio z innych serwisów, zgodnie z wybranymi przez tych użytkowników ustawieniami.

W przypadku naruszenia przez takie treści przepisów prawa, dóbr osobistych osób trzecich lub innych powszechnie uznanych norm, podmiotem wyłącznie odpowiedzialnym za naruszenie jest dany użytkownik usługi, który zamieścił przedmiotową treść na dedykowanej podstronie serwisu.