O ocieplaniu domów za pomocą materiałów budowlanych czy kominków w salonach Polacy są wstanie powiedzieć więcej niż na temat tego, jak chronić domowników oraz zwierzęta przed wysokimi temperaturami latem. Wciąż bardziej obawiamy się mrozów niż upałów, a najczęstszą obroną przed tymi drugimi są wiatrak i zimne napoje.
Rolety to nie wszystko…
Rolety, markizy, zasłony pojawiają się niemal w każdym oknie. Spośród różnych rodzajów, kolorów, faktur tkanin chroniących przed promieniami słonecznymi można wybierać w nieskończoność. Część osób zapomina jednak o tym, że temperatura w domu zależy nie tylko od tego, ile słońca wpada do mieszkania. Osoby decydujące się na duże przeszklenia w domach mogą mieć kłopot ze słońcem w letnich miesiącach. Nawet jeśli uwielbiają wysokie temperatury i rozświetlone naturalnym światłem mieszkanie.
Zanim zaczniesz planować, pomyśl o upale
Jak stworzyć ergonomiczny dom i co to właściwie znaczy? Dom powinien służyć mieszkańcom przez długie lata i stanowić nie tylko schronienie przed zimnem, lecz także upałami. Co to oznacza w praktyce? Zgodnie z koncepcją zrównoważonego budownictwa już na etapie planowania domu należy wziąć pod uwagę fakt, że także ściany i dach nagrzewają się i wpływają na komfort życia domowników latem. Na etapie planowania domu trzeba zatem zwrócić uwagę na ustawienie budynku i materiały izolacyjne.
Większość osób planujących budowę domu skupia się na wnętrzu i wyglądzie budynku, ale obok tych istotnych kwestii wizualnych pojawia się równie ważny temat ergonomicznego budownictwa. Na etapie planowania domu powinniśmy pomyśleć przede wszystkim o tym, żeby dostosować budynek do polskiego klimatu – mroźnej zimy, słonecznej wiosny i ciepłego lata. Rozsądne planowanie i wybór odpowiednich materiałów sprawi, że nasz dom będzie się dostosowywał do potrzeb domowników wynikających z pogody. To zdecydowanie lepsze i ostatecznie oszczędniejsze rozwiązanie niż późniejsze inwestowanie w wiatraki czy dodatkową klimatyzację. Z naszego doświadczenia wynika, że Polacy zdecydowanie częściej boją się mrozów, ale o optymalnej temperaturze we wnętrzu latem najczęściej już zapominają – mówi Tomasz Flak z Dobre Domy Flak & Abramowicz.
Południowy zachód – kierunek: upał
Optymalne ulokowanie budynku względem stron świata pozwala kontrolować wpadające do wnętrza promienie słoneczne, panować nad nagrzewaniem się pomieszczeń i oświetleniem o każdej porze roku. Warto pamiętać, że latem we wnętrzach, w których okna wychodzą na południowy zachód, będzie najgoręcej. Zimą i jesienią usytuowanie domu od strony południowej staje się plusem – mniejsze wydatki na ogrzewanie i energię elektryczną.
Klimatyzacja – kiedy zacząć o niej myśleć?
Dziś klimatyzacja nie jest oznaką luksusu, ale potrzebą większości osób budujących dom jednorodzinny. Już na etapie projektowania domu warto zadbać o nowoczesny system centralnej klimatyzacji. Zazwyczaj dopiero po pierwszym sezonie mieszkańcy stwierdzają, że chcieliby zainwestować w klimatyzację, a na instalację systemu centralnego jest już za późno. Czujność i wcześniejsza inwestycja to nie tylko gwarancja ochłody i estetycznego pomieszczenia.
Rozgrzane ściany, czerwony dach
Zrównoważone budownictwo to również sztuka wyboru materiałów budowlanych – bezpiecznych dla środowiska i dostosowanych do warunków atmosferycznych. Chociaż przez ściany i dach do domu dostaje się mniej ciepła niż przez okna, to nagrzane mury oddają ciepło jeszcze kilka godzin po zachodzie słońca. Sypialnia na poddaszu to klimatyczne rozwiązanie, o którym marzy wiele osób. Latem może jednak stać się utrapieniem, jeśli nie zadbamy o odpowiednią izolację, a nagrzany przez słońce dach będzie „oddawał” wnętrzu ciepło. Kluczem do sukcesu jest zastosowanie materiałów izolacyjnych, dzięki którym zimą dach i mury będą długo trzymały ciepło, a latem – szybko się ochłodzą.