15 kuchennych lifehacków. Ułatwiamy sobie pracę w kuchni
13 czerwca przypada „Święto dobrych rad”. Sprawdzonych podpowiedzi nigdy za wiele! Dowiedz się jak można ułatwić sobie życie podczas przygotowywania posiłków. Małe triki pozwolą m.in. zaoszczędzić czas, uratować nieudaną potrawę i przedłużyć trwałość produktów spożywczych. Sposobami na szybsze i efektywne gotowanie dzieli się mistrz kuchni Mirek Drewniak.
2015-06-12, 15:44

Geneza „Święta dobrych rad” nie jest znana. Pewne jest natomiast, że znajomość kilku przydatnych sztuczek ułatwi życie nawet największym pasjonatom gotowania. Triki, które usprawniają wykonywanie codziennych czynności noszą nazwę lifehacków. W kuchni tego typu sztuczki są szczególnie przydatne. Niektóre z nich wydają się tak oczywiste, że można się tylko zastanawiać dlaczego nie stosujemy ich na co dzień.Mirek Drewniak, doświadczony szef kuchni i przewodniczący Loży Ekspertów Ogólnopolskiego Programu „Doceń polskie”, podpowiada co zrobić, by przyrządzanie potraw było szybsze, a efekty gotowania - smaczniejsze.

1. Przepadasz za świeżym ananasem? Obieranie tego owocu jest nieco kłopotliwe, ale czynność tę można sobie ułatwić. Przed wszystkim, ananasa ustaw w pozycji pionowej, a twardą skórę usuń prowadząc nóż od góry do dołu. W miąższu pozostaną gniazda nasienne (ciemne punkty), których nie należy spożywać. Tych fragmentów owocu pozbędziesz się prowadząc nóż pod kątem, kreśląc w ten sposób wzór podobny do gwintowania.

2. Skoro o obieraniu mowa. Skórkę z buraczków łatwo zdejmiesz, jeśli warzywa na całą noc zostawisz w wodzie, w której się gotowały. Rano łatwo i sprawnie usuniesz z nich skórkę. Pomidory, które chcesz pozbawić skórki należy natomiast delikatnie naciąć, a następnie sparzyć wrzątkiem. - Trzeba tylko pamiętać, by czynność ta trwała zaledwie kilka sekund; im dłuższy kontakt warzyw z gorącą wodą, tym więcej miąższu zostanie na skórce. Sparzone pomidory najlepiej od razu przełożyć do miski z lodowatą wodą, wtedy skórka sama z nich zejdzie. Co ciekawe, można ją usmażyć w głębokim tłuszczu, a następnie wykorzystać jako dekorację potraw. To czerwono-rude przybranie z pewnością doda daniom kolorytu - radzi Mirek Drewniak. Obierając czosnek trzeba pamiętać, by z dojrzałej główki usunąć mieszczący się w jej środku kiełek. Świeże ogórki pozbawia się zaś skórki rozpoczynając od jaśniejszego końca (obieraczkę prowadzimy od jaśniejszej do ciemniejszej strony). Dzięki temu nie rozprowadzisz po warzywie olejków eterycznych mieszczących się w ciemniejszej końcówce.

3. Przed krojeniem cebuli zadbaj o dobry przepływ powietrza w kuchni. Użycie wentylatora, czy uchylenie okna pozwoli zmniejszyć dolegliwe skutki działania olejków eterycznych zawartych w tym warzywie.

4. Czerstwemu pieczywu przywrócisz świeżość przy pomocy „zwykłego” piekarnika. Zwilżony wodą chleb trzeba tylko wstawić na parę minut do mocno rozgrzanego piekarnika (jego temperatura powinna wynosić 160-180 stopni Celsjusza). Woda sprawi, że chleb znów będzie miękki, a skórka stanie się przyjemnie chrupka. Metoda ta sprawdzi się w przypadku całego bochenka chleba wysokiej jakości.

5. Ugotowanych resztek mięsa także nie należy wyrzucać. Pozostałości np. po obiedzie można wykorzystać do przygotowania farszu do pierogów lub zrobić z nich zapiekankę. Zapiekanka to świetny sposób, by nie marnować żywności: do ugotowanych wcześniej warzyw i mięsa wystarczy dodać ser, sos beszamelowy i zapiec.

6. Jak pozbyć się drobnych łusek z ryb? Można je (jak pomidory) przelać wrzątkiem, co zdecydowanie ułatwi czyszczenie ryb. Te delikatniejsze gatunki, takie jak pstrągi i okonie, można pozbawić łusek przy pomocy zwykłej, nieużywanej, ostrej myjki do naczyń i posłużyć się nią jak tarką.

7. Hartowanie makaronu (przelanie gotowego do spożycia produktu zimną wodą) zatrzyma proces jego gotowania. Dzięki tej metodzie łatwiej będzie uzyskać makaron al dente. Przygotowując lasagne warto wcześniej ugotować płaty makaronu i w takiej postaci układać je w naczyniu do zapiekania. W ten sposób skraca się czas przygotowywania potrawy.

8. Temperatura ma w kuchni decydujące znaczenie. - Aby uzyskać wywar lub kompot składniki należy włożyć do zimnej wody i gotować. Mięsa i warzywa (w tym ziemniaki) warto z kolei umieszczać we wrzątku, dzięki temu smak zostanie „zamknięty” w produkcie. Gotowanie wielu składników (np. warzyw na zupę) najlepiej rozpocząć od produktów wymagających dłuższej obróbki cieplnej, na samym końcu dodajemy artykuły, którym wystarcza krótkie gotowanie - przypomina ekspert programu „Doceń polskie”. Trzeba pamiętać, że bezpiecznym przedziałem temperatur jest skala, którą najprościej opisać wyrażeniem „poniżej +5 stopni, powyżej +70 stopni”. Tłuszcz, piekarnik czy grill powinny być zawsze odpowiednio nagrzane, a woda do gotowania powinna wrzeć. Z kolei produkty wymagające przechowywania w niskich temperaturach powinny być umieszczane w lodówkach lub zamrażalnikach.

9. Dobra sałatka bez sosu? To niemożliwe! Sekretem dobrego winegretu jest… przesolenie go. W połączeniu z neutralną w smaku sałatą, będzie idealny.

10. Zamiast typowej zasmażki, sos zagęść roztartym masłem z mąką (w proporcjach 1:1). Tak przygotowaną mieszankę możesz przechowywać w lodówce; wtedy zawsze będzie pod ręką.Zbyt mocno odparowany z wody sos uratujemy z kolei dolewając do niego po prostu wody. W takich sytuacjach nie warto sięgać po śmietanę, wino także się nie sprawdzi, gdyż zmieni smak sosu.

11. Latem przyjemnie jest zjeść na deser lody. Do porcjowania zamrożonego smakołyku wystarczy użyć gałkownicy lub dużej łyżki. Narzędzie to powinno być jednak każdorazowo (między przygotowaniem kolejnych porcji lodów) umieszczone na krótką chwilę w wodzie z niewielkim dodatkiem alkoholu. W ten sposób zmniejszymy ryzyko namnażania się bakterii.

12. Co zrobić, by nie tracąc zbyt wiele czasu przygotować idealne szaszłyki? Wszystkie składniki wystarczy rozłożyć na desce w odpowiedniej kolejności (np. mięso, cebula, boczek, papryka etc), a następnie nadziać je wszystkie „na raz” na patyczek. Ten prosty zabieg pozwala uniknąć nadziewania po kolei poszczególnych składników. Poza tym, dzięki tej metodzie wszystkie szaszłyki będą identyczne - rozkładanie poszczególnych składników pozwala sprawdzić czego jest za dużo lub co jeszcze trzeba dodać.

13. Duże kawałki mięsa lub innych produktów, które chcesz zamrozić (np.  większą liczbę pierogów) warto porcjować przed umieszczeniem ich w niskich temperaturach. Zamiast zastanawiać się co zrobić z solidnym kawałkiem mięsa, do dyspozycji będzie jego odpowiednia/ potrzebna ilość. To praktyczne i bezpieczne rozwiązanie.

14. Czy wiesz, że do surowego mięsa mielonego nie trzeba dodawać jajka? Zawarte w mięsie białko w zupełności wystarczy, by masa miała odpowiednią konsystencję. Nie zapomnij jednak o przyprawach, które wzbogacą smak mięsa. Jajko przyda się natomiast w sytuacji, gdy do surowego mięsa dodasz dużo nasączonej bułki. Białko z jajka pozwoli zrównoważyć smak i spoistość mięsa.

15. Przesolona potrawa? Dodanie cukru nie pomoże (wręcz przeciwnie, wyostrzy tylko słony smak). W takim przypadku sięgnij lepiej po coś kwaśnego, np. sok z cytryny, który zneutralizuje smak dania.

Mirek Drewniak - mistrz kuchni, prezes i współzałożyciel Śląskiego Oddziału Stowarzyszenia Szefów Kuchni i Cukierni, współzałożyciel i członek Fundacji Klubu Szefów Kuchni. Organizator i wykonawca Dni Kuchni Polskiej za granicą. Przewodniczący Loży Ekspertów Ogólnopolskiego Programu Promocyjnego „Doceń polskie”.Uznany juror i współprowadzący w konkursach kulinarnych organizowanych w całej Polsce. Dwukrotnie nominowany do nagrody „Oskar Kulinarny” 2006 i 2007 w kategorii autor i promotor kuchni regionalnej, laureat nagrody Polskiej Organizacji Turystycznej za promowanie kuchni Polskiej w Europie i na Świecie.Występował wielokrotnie w programach telewizyjnych i radiowych, był konsultantem kulinarnym pierwszej edycji show „MasterChef”. Autor „Przewodników Kulinarnych'” Wydawnictwa Pascal, a także licznych książek oraz tekstów kulinarnych. Przewodniczący Jury konkursu dla blogerów kulinarnych BlogerChef.

* * *

Ogólnopolski Program Promocyjny „Doceń polskie”

www.docenpolskie.pl

www.blog.docenpolskie.pl 

Celem programu „Doceń polskie” jest promocja wysokiej jakości produktów spożywczych dostępnych na polskim rynku. Ich selekcją, oceną i przyznaniem certyfikatu „Doceń polskie” zajmuje się piątka specjalistów zawodowo związana z żywnością i technologią żywienia, która tworzy Lożę Ekspertów. Zasiada w niej m.in. reprezentant Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, a także członkowie Fundacji Klubu Szefów Kuchni. Twórca programu „Doceń polskie” jest  także organizatorem projektu BlogerChef (blogerchef.pl) – innowacyjnego przedsięwzięcia skierowanego do blogerów kulinarnych. Celem projektu jest propagowanie wspólnego gotowania wśród pasjonatów kuchni, którzy swoją wiedzą i przepisami dzielą się w Internecie. Dzięki ogólnopolskiemu konkursowi, warsztatom i pokazom kulinarnym, blogerzy mają okazję do spotkań, poznawania nowych miejsc i produktów, wymiany doświadczeń, nauki oraz dobrej zabawy.

KONTAKT / AUTOR
Archiwum i notki ogólnodostępne
Źródło podane na dole notki prasowej.
Dane z firm zewnętrznych.
POBIERZ JAKO WORD
Pobierz .docx
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015-2024.  Dla dziennikarzy
Strona, którą przeglądasz jest dedykowaną podstroną serwisu biuroprasowe.pl, administrowaną w zakresie umieszczanych na niej treści przez danego użytkownika usługi Wirtualnego biura prasowego, oferowanej przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku–Białej.

WhitePress sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz odesłania do innych stron internetowych zamieszczone na podstronach serwisu przez użytkowników Wirtualnego biura prasowego lub zaciągane bezpośrednio z innych serwisów, zgodnie z wybranymi przez tych użytkowników ustawieniami.

W przypadku naruszenia przez takie treści przepisów prawa, dóbr osobistych osób trzecich lub innych powszechnie uznanych norm, podmiotem wyłącznie odpowiedzialnym za naruszenie jest dany użytkownik usługi, który zamieścił przedmiotową treść na dedykowanej podstronie serwisu.