Co roku blisko 60 nowych uczniów kształci się w Ośrodku Szkolenia Zawodowego RAFAKO. W tym roku, podobnie jak w latach ubiegłych, nabór prowadzony będzie do dwóch klas pierwszych, których kształcenie odbywać się będzie pod kierunkiem RAFAKO S. A. - Naszą ofertę edukacyjną rozesłaliśmy już do około 20 szkół gimnazjalnych z raciborszczyzny i powiatów ościennych. Chcemy spotkać się z uczniami ostatnich klas gimnazjum oraz ich rodzicami i przedstawić im naszą ofertę edukacyjną. Ponadto, 9 maja na terenie OSZ odbędzie się dzień otwarty. Wówczas, uczniowie oraz ich rodzie, będą mogli przyjść zobaczyć, jak wygląda nauka zawodu w naszej placówce - mówi Jan Zdziebczok, kierownik Ośrodka Szkolenia Zawodowego RAFAKO S. A. Kierownik OSZ podkreśla, że co roku kierunek ten cieszy się dużym zainteresowaniem, ale dostają się na niego tylko najlepsi kandydaci. Pod uwagę brane są m. in. oceny z zachowania. Nic w tym dziwnego, ponieważ stawką jest zdobycie zawodu, poszukiwanego na rynku pracy zarówno w Polsce, jak i za granicą, a także gwarancja zatrudnienia w RAFAKO S. A.
- Wszyscy uczniowie z chwilą przyjęcia uzyskują status pracownika młodocianego. Oznacza to, że mają odprowadzane wszystkie składki, m. in. ZUS, zdrowotną, rentową, emerytalną, zapewnione świadczenia socjalne, a czas nauki wliczany jest do stażu pracy - podkreśla Anna Zembaty-Łęska, Dyrektor Biura Zarządzania Personelem. W ramach nauki zawodu, uczniowie bezpłatnie przechodzą kursy spawania metodami: TIG, MAG oraz Elektrodą 111. Co więcej, od razu otrzymują umowę o pracę i gwarancję zatrudnienia po ukończeniu szkoły. Każdego roku z około 60 absolwentów rafakowskiej zawodówki tylko pojedyncze osoby wybierają inne plany zawodowe.
Kształcenie w OSZ odbywa się na bardzo wysokim poziomie, pod okiem wyszkolonych specjalistów. Również sprzęty, na jakich pracują młodociani, są najwyższej klasy. - Nasz oddział rozwija się dynamicznie, co przyciąga młodzież nie tylko z Raciborza i naszego powiatu, ale i powiatów ościennych. W kształceniu stawiamy przede wszystkim na jakość. Dysponujemy bogatym zapleczem dydaktycznym, stale doposażamy stanowiska pracy w nowe narzędzia i sprzęt. W tym roku chcemy, w ramach wymiany, wyposażyć w nowe narzędzia 6 stanowisk pracy, aby uczniowie, którzy rozpoczną naukę od września uczyli się na nowoczesnych stanowiskach - mówi Jan Zdziebczok. - Staramy się pozyskać środki unijne, aby jeszcze bardziej podnieść poziom szkolenia. Ponadto, chcemy zakupić symulator spawania, aby mieć możliwość przeprowadzania egzaminów państwowych w naszym ośrodku - dodaje Anna Zembaty-Łęska.
Taki system kształcenia sprawia, że młodzież uczy się od doświadczonych specjalistów i płynnie wchodzi w struktury funkcjonowania zakładu pracy, co skraca okres adaptacji do zawodu. Dzięki temu, firma zyskuje fachowców wykształconych na miarę swoich potrzeb, zaś młodzi ludzie mają możliwość zdobycia dobrego zawodu i stabilnego miejsca pracy.
Nabór do szkoły zawodowej o profilu ślusarz ruszył 10 marca i potrwa do 30 maja. Osoby, które chcą uczyć się pod okiem fachowców z RAFAKO, wszelkie informacje dotyczące potrzebnych dokumentów znajdą na stronie internetowej: www.rafako.com.pl w zakładce „Kariera”.
***
RAFAKO S. A. z Grupy PBG jest największym europejskim producentem kotłów dla energetyki zawodowej i przemysłowej, urządzeń ochrony środowiska oraz dostawcą kompletnych bloków energetycznych „pod klucz”.