Jak bezpiecznie skorzystać z publicznej toalety?
W publicznej toalecie powinniśmy korzystać z podkładki higienicznej, którą rozkłada się na desce sedesowej, a następnie spuszcza z wodą. Jest to spowodowane możliwym kontaktem z mikroorganizmami, które mogą wywołać groźne choroby. Skorzystanie nawet z najczystszej ogólnodostępnej toalety zawsze jest więc stresującą chwilą, gdyż nieczystości widoczne gołym okiem nie są jedynym zagrożeniem.
2014-11-17, 22:01

Kiedy jesteśmy poza domem, w pracy lub szkole, w podróży (na stacji benzynowej czy dworcu), w centrum handlowym, kinie, teatrze czy restauracji, mamy obawy przed skorzystaniem w tych miejscach z toalety. Niestety, w naszym kraju kultura korzystania z publicznych toalet pozostawia jeszcze wiele do życzenia, o czym świadczą także opinie właścicieli tych obiektów. A przecież nawet w toalecie, która na pierwszy rzut oka wygląda na czystą, mogą znajdować się bakterie, wirusy czy pasożyty.

W publicznych sanitariatach wykrywa się obecność:

1. Bakterii

- Paciorkowce wywołują szereg chorób, od niegroźnych, jak zapalenie gardła czy angina, poprzez dużo cięższe, jak zapalenie płuc, skóry, itp.

- Gronkowce odpowiadają za stany zapalne (skóry, płuc czy układu moczowego), posocznice i ropownice czy zatrucia pokarmowe (objawiające się skurczami żołądka, nudnościami, biegunkami i wymiotami)

- Escherichia coli, którą zakażenie może prowadzić do problemów z układem pokarmowym (biegunki, zatrucia), zapalenia układu moczowo-płciowego, pęcherzyka żółciowego czy nerek, a nawet do chorób serca (m.in. nadciśnienie)

- Salmonella wywołuje zatrucia pokarmowe, tzw. salmonellozy, które mogą skutkować zapaleniem jelita cienkiego i grubego

2. Wirusów i pasożytów

- wywołujące wirusowe zapalenia wątroby typu A

- rotawirusy odpowiadające za grypę żołądkową

- choroby brudnych rąk np. owsica i lamblioza, do przewodu pokarmowego człowieka lamblie i jaja owsika mogą dostać się także wtedy, gdy nie umyjemy rąk po skorzystaniu z ubikacji.

Korzystający z publicznych toalet próbują różnych metod, aby uniknąć kontaktu z powyższymi mikroorganizmami, a co za tym idzie, roznoszonych przez nie chorób. Niektórzy posługują się papierem toaletowym, jednak muszą nabrać wprawy, żeby się nie przesuwał, więc siadają delikatnie z brzegu deski. Inni, bardziej sprawni fizycznie, wchodzą na deskę nogami i korzystają z toalety w taki jeszcze bardziej niewygodny sposób, który dodatkowo bardzo brudzi sedes. Dorośli potrafią sobie jeszcze jakoś poradzić, gorzej, jeśli z toalety musi skorzystać dziecko lub osoba niepełnosprawna. Wystarczająco silni rodzice często trzymają dzieci, nawet takie w wieku ok. 6 lat, jednak w przypadku osób niepełnosprawnych jest to raczej wykluczone.

Toiletka to jednorazowa podkładka toaletowa, dzięki której w higieniczny sposób możemy skorzystać z publicznej toalety bez ryzyka zarażenia się mikroorganizmami chorobotwórczymi. Produkowana jest przez firmę Portica i sprzedawana pojedynczo, a także w opakowaniach po 3 lub 5 sztuk. Posiada Świadectwo Jakości Zdrowotnej Państwowego Zakładu Higieny.

Należy rozłożyć ją na desce sedesu nadrywając uprzednio jej środkową część, rodzaj "języka" i wpuszczając go w głąb muszli. Dzięki temu, przy spuszczaniu wody podkładka jest samoczynnie spłukiwana i na tym etapie nie potrzeba już jej dotykać. Z racji tego, że wykonana jest z cienkiej bibułki, która ulega biodegradacji, spłukanie jej wodą nie niesie ryzyka zablokowania rur kanalizacyjnych. Bibułkowy "język", po oderwaniu, wsunięty do sedesu chroni także mężczyzn od kontaktu ich sfer intymnych z muszlą klozetową. Jest to ważne nie tylko dla samych mężczyzn, ale także dla ich partnerek, gdyż unikają one zarażania podczas stosunku.

Higiena w intymnych sytuacjach powinna być elementem cywilizowanego dbania o siebie, tak jak mycie zębów, wykonywanie makijażu, korzystanie z dezodorantu czy wody po goleniu. Dlatego Toiletka powinna być dostępna nie tylko w aptekach jak jest dziś, ale także w drogeriach, kioskach czy na stacjach benzynowych. Warto na co dzień, w torebce, kieszeni czy plecaku, mieć taki mały i dyskretny pakiecik, dzięki któremu w higieniczny sposób skorzystamy z publicznej toalety.

KONTAKT / AUTOR
Archiwum i notki ogólnodostępne
Źródło podane na dole notki prasowej.
Dane z firm zewnętrznych.
POBIERZ JAKO WORD
Pobierz .docx
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015-2024.  Dla dziennikarzy
Strona, którą przeglądasz jest dedykowaną podstroną serwisu biuroprasowe.pl, administrowaną w zakresie umieszczanych na niej treści przez danego użytkownika usługi Wirtualnego biura prasowego, oferowanej przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku–Białej.

WhitePress sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz odesłania do innych stron internetowych zamieszczone na podstronach serwisu przez użytkowników Wirtualnego biura prasowego lub zaciągane bezpośrednio z innych serwisów, zgodnie z wybranymi przez tych użytkowników ustawieniami.

W przypadku naruszenia przez takie treści przepisów prawa, dóbr osobistych osób trzecich lub innych powszechnie uznanych norm, podmiotem wyłącznie odpowiedzialnym za naruszenie jest dany użytkownik usługi, który zamieścił przedmiotową treść na dedykowanej podstronie serwisu.