Umiędzynarodowione nazwy domen (IDN) były początkowo, od 2000 r., stosowane na drugim poziomie (na przykład: παράδειγμα.eu). W 2009 r. pojawiła się możliwość rejestrowania całych nazw domen w alfabetach innych niż łaciński (na przykład: 例子.中国). Pod koniec 2013 r. istniało 6 milionów IDN (łącznie z nazwami drugiego poziomu i domenami najwyższego poziomu IDN). Jednak liczba ta obejmuje zaledwie 2% nazw domen zarejestrowanych na całym świecie (270 milionów).
EURid, jako organizacja zarządzająca domeną najwyższego poziomu .eu, obsługuje IDN na drugim poziomie od końca 2009 r. i wnioskowała o domenę .eu w grece i cyrylicy, aby zapewnić pełny dostęp do IDN obywatelom tych państw UE, których języki nie są oparte na alfabecie łacińskim. „Jesteśmy dumni, że promujemy wielojęzyczność w IDN od samego początku i oferujemy rozszerzone wsparcie dla klientów we wszystkich 24 oficjalnych językach UE, a w najbliższej przyszłości planujemy także wprowadzenie domeny najwyższego poziomu .eu w grece i cyrylicy” – skomentował Giovanni Seppia, Menedżer ds. Kontaktów Zewnętrznych EURid.
Niniejszy raport dowodzi, że chociaż IDN są dalekie od „internacjonalizacji”, to cechują się bardzo wysokim poziomem lokalizacji.
Nowe gTLD (generic Top-Level Domain) czyli funkcjonalne domeny najwyższego poziomu stanowiły obietnicę wypełnienia niezaspokojonych potrzeb w systemie nazw domen. Najważniejszą z nich jest konieczność zwiększenia różnorodności językowej. W przypadku 90% nowych ciągów znaków gTLD (np. .photography), zarówno w języku angielskim jak i językach zrozumiałych dla osób angielskojęzycznych, ta szansa została – jak na razie – zaprzepaszczona.
„Potencjał do zwiększenia penetracji Internetu występuje w krajach Azji i Pacyfiku, Afryki oraz Ameryki Łacińskiej, w których angielski nie jest pierwszym językiem. Aby IDN mogły wykorzystać swój potencjał, wiele podmiotów musi dokonywać zmian, sprzyjających zwiększaniu powszechnej akceptacji, tak by IDN mogły być bezproblemowo używane w każdym środowisku” – konkluduje główny autor raportu, Emily Taylor.
Pobierz pełny raport ze strony http://link.eurid.eu/insights.