Prewencja przed zjawiskiem mobbingu w miejscu pracy
Pojawienie się zjawiska mobbingu w firmie wiąże się z wieloma negatywnymi konsekwencjami. Cierpi nie tylko ofiara, lecz także wizerunek firmy, marka przedsiębiorstwa, pracownicy oraz cała organizacja (spada wydajność pracy, złe relacje, utrata wartościowych pracowników i wiele innych). Są jednak metody by takich sytuacji uniknąć.
2014-10-02, 22:40

Od początku, czyli czym jest mobbing i co wpływa na jego powstanie

Mobbing to najprościej ujmując wrogie, nieetyczne i systematyczne zachowanie zwrócone na jedną osobę lub na grupy osób. W wyniku takiego zachowania następuje psychiczne, psychosomatyczne i społeczne „niszczenie” pracownika. Niektórzy specjaliści porównują mobbing nawet do terroru psychicznego nad ofiarą.

Mobbing często mylony jest np. z dyskryminacją. By tego uniknąć zdecydowano się bardziej sprecyzować pojęcie mobbingu. By mówić o tym zjawisku muszą zostać spełnione pewne kryteria. Ściśle mówiąc - mobbing to:

  1. negatywne zachowania zwrócone przeciwko pracownikowi;
  2. zachowanie długotrwałe i powtarzające się systematycznie;
  3. mające na celu wyeliminowanie pracownika z zespołu współpracowników.

W różnych firmach panują różne warunki pracy, które są bardziej lub mniej sprzyjające do pojawienia się zjawiska mobbingu. Przyczynami mobbingu mogą być bardzo różne powody – od banalnych po bardzo poważne. Niemniej jednak niezależnie od wagi takich zachowań zjawisko mobbingu jest bardzo negatywne w skutkach. Do głównych źródeł mobbingu można zaliczyć:

  • czynniki indywidualne – do takich czynników zaliczamy wiek, płeć, wykształcenie, stan cywilny, cechy osobowości, etat pracy, doświadczenie zawodowe i tym podobne;
  • czynniki organizacyjne – nieodpowiednie kierownictwo i zarządzanie, zmiany w organizacji, ciecia budżetowe, niewłaściwa atmosfera w pracy.

Specjaliści badający zjawisko mobbingu stwierdzają, że zazwyczaj najczęstszym źródłem tego zjawiska jest właśnie złe zarządzanie i kierownictwo. Te właśnie czynniki sprawiają, że w firmie wytwarza się odpowiednie środowisko do rozwoju nieetycznych sytuacji.

Jak przeciwdziałać

By przeciwdziałać mobbingowi należy zaangażować, wbrew pozorom, bardzo podstawowe elementy. Systematyczne szkolenia i spotkania personelu, dotyczące przemocy w pracy powinny być wystarczające by wyeliminować możliwość pojawienia się tego zjawiska. Szkolenia powinny być przeprowadzone przez doświadczone firmy najlepiej zewnętrzne. Jest to bowiem bardzo delikatny temat i należy być szczególnie ostrożnym przy jego poruszaniu z pracownikami, ponieważ być może pośród nich znajduje się ofiara lub ofiary mobbingu.

Artykuł powstał przy współpracy z: http://www.delphi.edu.pl/

KONTAKT / AUTOR
Archiwum i notki ogólnodostępne
Źródło podane na dole notki prasowej.
Dane z firm zewnętrznych.
POBIERZ JAKO WORD
Pobierz .docx
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015-2025.  Dla dziennikarzy
Strona, którą przeglądasz jest dedykowaną podstroną serwisu biuroprasowe.pl, administrowaną w zakresie umieszczanych na niej treści przez danego użytkownika usługi Wirtualnego biura prasowego, oferowanej przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku–Białej.

WhitePress sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz odesłania do innych stron internetowych zamieszczone na podstronach serwisu przez użytkowników Wirtualnego biura prasowego lub zaciągane bezpośrednio z innych serwisów, zgodnie z wybranymi przez tych użytkowników ustawieniami.

W przypadku naruszenia przez takie treści przepisów prawa, dóbr osobistych osób trzecich lub innych powszechnie uznanych norm, podmiotem wyłącznie odpowiedzialnym za naruszenie jest dany użytkownik usługi, który zamieścił przedmiotową treść na dedykowanej podstronie serwisu.