Programowanie od pierwszej klasy podstawówki
Pierwszaki ze Społecznej Szkoły Podstawowej nr 11 w Białymstoku uczą się programowania. Ale też gotują, grają w szachy i biorą udział w zajęciach interaktywnych w galeriach, teatrach i muzeach.
2014-09-09, 22:46

Podstawówka to najmłodsza placówka Zespołu Szkół Społecznych STO przy Fabrycznej, w którym działa już gimnazjum i liceum. W tym roku do sześciu chłopców z drugiej klasy, dołączyło trzynaścioro maluchów – uczniów pierwszej klasy.

- Zdecydowanie rozpoczęcie roku 2014/2015 w szkole podstawowej było bardziej gwarne i kolorowe niż poprzednie, bardzo ucieszyliśmy się z obecności dziewcząt w szkole podstawowej – opowiada Ewa Drozdowska, dyrektorka ZSS STO. -  Pierwszaki oczarowały nauczycieli odpowiedzialnym sposobem bycia - to prawdziwe damy i młodzi dżentelmeni. Uczniowie drugiej klasy wreszcie mają więcej kolegów, no i koleżanek.

Pierwszaki w nowej szkole na pewno nudzić się nie będą.

- Od początku stawiamy na  alternatywne metody nauczania, wychodząc  naprzeciw  koncepcji „szkoły elastycznej”- tj. koncepcji nauczania dającego się rozciągnąć na inne miejsca, programy, metody i formy edukacji – mówi nauczycielka, Katarzyna Nadachewicz.

Na początek dzieci wzięły udział w pokazie wystawy Centrum Nauki Kopernik „Umysł Przyłapany" w Białostockim Parku Naukowo-Technologicznym, który wprawił je w niekłamany zachwyt.

- Tam podobało mi się wszystko, a najbardziej labirynt, przez który trzeba było przejść w specjalnych okularach, tak jakby nie widząc – opowiada Ania Sadowska.

- A ja słuchałam jak dźwięki przechodzą przez mój łokieć – dodaje zaaferowana Monika Niewińska

Szkoła wykorzystuje niezwykle bogatą ofertę edukacyjną miasta, czyli warsztaty w galeriach i muzeach, zajęcia interaktywne w operze, teatrach, kinach, księgarniach oraz lekcje na łonie przyrody.

- Dzieci uczestnicząc w zajęciach poza szkołą pełniej identyfikują się  ze środowiskiem lokalnym – dodaje nauczycielka. - Skupiamy się przede wszystkim na wszechstronnym rozwoju uczniów, łącząc wiedzę zdobytą na lekcji z praktycznym wykorzystaniem jej w otaczającym świecie.

W murach szkoły też można uczyć się praktycznie - np. podczas warsztatów kulinarnych.

Ale maluchy czeka również niezła gimnastyka umysłu. Tegoroczną nowością w SSP nr 11 są zajęcia, uczące programowania.

- To zajęcia, które w naszym systemie edukacyjnym widziane są jako narzędzie kształtowania zdolności algorytmicznego myślenia i rozwoju wyobraźni – przekonuje Iwona Górska prowadząca zajęcia komputerowe. - Ludzie, którzy myślą algorytmicznie, skonfrontowani z jakimś problemem nie uciekają od niego, nie panikują i nie narzekają, tylko zabierają się do jego rozwiązania. Analizują możliwe warianty, sprawdzają warunki, pod jakimi te warianty mogą się zrealizować i wybierają najlepszy. Osoby, które tak myślą i tak działają, są w społeczeństwie bardzo cenieni.

Z kolei logicznego myślenia, dyscypliny i organizacji uczą lekcje szachów, które już od roku robią furorę wśród maluchów. Do tego stopnia, że dyrekcja – prócz zajęć obowiązkowych – wprowadziła w tym roku dodatkowe w ramach kółka szachowego.

- Takie umiejętności przydadzą się z pewnością podczas nauki przedmiotów ścisłych, ale nie tylko - mówi trenerka szachów, Paulina Jarmołowicz. - Dzieci zapamiętując różne kombinacje ćwiczą pamięć, dzięki czemu np. nauka słówek nie powinna stanowić większego problemu.

Ze względów lokalowych, na ten rok SSP nr 11 przeprowadziła się do, sąsiadującej z ZSS STO,  Wyższej Szkoły Administracji i Zarządzania przy ul. Ciepłej, gdzie ma do dyspozycji cały korytarz na parterze, przestronne sale  i oddzielną szatnię

- Ale staramy się, by kameralna i przyjazna atmosfera, panująca w naszym liceum i gimnazjum,  przeniknęła również do podstawówki  - mówi dyrektor Drozdowska. – Dlatego część zajęć – komputerowych i z angielskiego - odbywać się będzie  w budynku przy Fabrycznej. Poza tym - podczas kilkuminutowych spacerów na przerwie dzieci poznają pracę sekretariatu, biblioteki, będą wiedzieli gdzie urzęduje dyrektor szkoły, poznają rozkład sal w szkole i zaprzyjaźnią się ze starszymi uczniami. Wiele szkolnych przedsięwzięć będzie planowanych wspólnie i już cieszymy się na dzień języków obcych  oraz szkolne jasełka w wykonaniu uczniów SP i SG i SLO. 

KONTAKT / AUTOR
Archiwum i notki ogólnodostępne
Źródło podane na dole notki prasowej.
Dane z firm zewnętrznych.
POBIERZ JAKO WORD
Pobierz .docx
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015-2025.  Dla dziennikarzy
Strona, którą przeglądasz jest dedykowaną podstroną serwisu biuroprasowe.pl, administrowaną w zakresie umieszczanych na niej treści przez danego użytkownika usługi Wirtualnego biura prasowego, oferowanej przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku–Białej.

WhitePress sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz odesłania do innych stron internetowych zamieszczone na podstronach serwisu przez użytkowników Wirtualnego biura prasowego lub zaciągane bezpośrednio z innych serwisów, zgodnie z wybranymi przez tych użytkowników ustawieniami.

W przypadku naruszenia przez takie treści przepisów prawa, dóbr osobistych osób trzecich lub innych powszechnie uznanych norm, podmiotem wyłącznie odpowiedzialnym za naruszenie jest dany użytkownik usługi, który zamieścił przedmiotową treść na dedykowanej podstronie serwisu.