Reto Francioni, prezes jednej z największych grup giełdowych na świecie, mówił drugiego dnia seminarium o możliwościach i wyzwaniach jakie stoją dziś przed organizatorami obrotu. Zwrócił uwagę na potrzebę dywersyfikacji produktowej i geograficznej. Odniósł się także do sytuacji na światowym rynku podkreślając, że w dalszym ciągu odczuwalna jest presja konsolidacyjna wśród giełd, ale sam proces konsolidacji wymaga wiele wysiłku, by odniósł oczekiwany skutek.
Seminarium GEMS adresowane jest do przedstawicieli rynku papierów wartościowych zainteresowanych metodami handlu z wykorzystaniem współczesnych systemów transakcyjnych zarówno z perspektywy użytkownika, jak i projektanta. Program powstał przede wszystkim z myślą o potrzebach przedstawicieli domów maklerskich, towarzystw funduszy inwestycyjnych, organów regulacyjnych oraz giełd.
GEMS obejmuje swym zakresem funkcjonowanie rynku kapitałowych papierów wartościowych, w szczególności z uwzględnieniem funkcji różnych struktur obrotu, wpływu technologii na strukturę rynku, roli pośredników w obrocie oraz zmieniających się potrzeb inwestorów instytucjonalnych.
Na seminarium składa się również seria sesji interaktywnych symulacji komputerowych, których celem jest umożliwienie uczestnikom uzyskania bezpośrednich doświadczeń w podejmowaniu decyzji inwestycyjnych i ich realizacji w różnym otoczeniu rynkowym.
Organizatorami seminarium GEMS są Zicklin School of Business, Baruch College – CUNY, Council on Foreign Relations oraz Alfred Lerner College of Business and Economics – University of Delaware ze Stanów Zjednoczonych.
Gospodarzem Global Equity and Derivatives Markets Seminar jest Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie. Współgospodarzem seminarium GEMS jest Deutsche Boerse Group.