Wskazówki dotyczące wyjazdu na mistrzostwa świata w Brazylii
W związku z wysokimi opłatami roamingowymi dla telefonów komórkowych wielu fanów udających się na mistrzostwa świata w Brazylii będzie prawdopodobnie wolało korzystać z darmowych punktów dostępowych Wi-Fi, nie zważając na kwestie bezpieczeństwa.
2014-06-11, 22:53

Jednak hasła, kody PIN oraz inne poufne informacje mogą również wpaść w ręce cyberprzestępców w przypadku korzystania z publicznych stacji ładowania – w Brazylii takie ładowarki mogą być „złośliwe”.

Szkodliwa publiczna ładowarka w Brazylii wprawdzie naładuje baterię, ale jednocześnie może potajemnie ukraść informacje z urządzenia mobilnego. Dane zostaną przechwycone za pośrednictwem kabla USB, który wykorzystywany jest do ładowania wielu urządzeń. W niektórych przypadkach takie fałszywe ładowarki mogą również instalować szkodliwe oprogramowanie, które potrafi śledzić położenie użytkownika, kradnąc notatki, kontakty, zdjęcia, wiadomości, jak również rejestr połączeń, zapisane hasła, a nawet ciasteczka przeglądarki.

Zalecenia bezpieczeństwa

- Nigdy nie korzystaj z nieznanych ładowarek; szukaj raczej bezpiecznych miejsc, gdzie można naładować urządzenia przy użyciu własnych zasilaczy.

- Używaj baterii w sposób odpowiedzialny i staraj się mieć przy sobie zapasową lub wyposaż się w urządzenie typu „power bank”, które doładuje Twoje urządzenie w razie potrzeby. Urządzenia takie są dostępne dla wszystkich popularnych smartfonów.

- Spróbuj zoptymalizować żywotność baterii, zamykając procesy, które nie są niezbędne, oraz włączając tryb samolotowy, gdy nie musisz korzystać z sieci komórkowej. Możesz również przyciemnić ekran, wyłączyć wibracje oraz dźwięki i inne zasobożerne funkcje, takie jak tapety z animacjami itd.

Dmitrij Bestużew, szef Globalnego Zespołu ds. Badań i Analiz (GReAT) w Ameryce Łacińskiej, Kaspersky Lab, powiedział: „Złośliwe punkty ładowania urządzeń to problem specyficzny dla Brazylii i rzeczywiste zagrożenie dla osób podróżujących do São Paolo, nie tylko na mistrzostwa świata. Cyberprzestępcy zdają sobie sprawę, że kiedy ludzie są w podróży i potrzebują swoich smartfonów, aby uzyskać dostęp do map, tras i wszelkiego rodzaju informacji, są skłonni korzystać z jakichkolwiek dostępnych ładowarek, nawet jeśli potrzebują ich zaledwie na kilka minut. Należy pamiętać, że można w ten sposób paść ofiarą oszustów i stracić poufne dane osobowe. To samo dotyczy korzystania z otwartej sieci Wi-Fi w celu wysłania zdjęć czy wiadomości. W takiej sytuacji należy wykazać rozsądek i podjąć środki bezpieczeństwa”.

Niezabezpieczone sieci Wi-Fi

Eksperci ds. bezpieczeństwa z Kaspersky Lab przeprowadzili badanie dotyczące bezpieczeństwa sieci Wi-Fi w São Paulo. W tym celu przejechali łącznie 100 kilometrów, sprawdzając ponad 5 000 różnych popularnych wśród turystów punktów dostępowych – w parkach, centrach handlowych, na lotniskach i w innych miejscach stanowiących atrakcje turystyczne. Wyniki badania pokazują, że 26% z 5 000 otwartych sieci Wi-Fi w São Paolo nie stosuje żadnego szyfrowania. Warto pamiętać, że korzystanie z takich sieci może się wiązać z przechwyceniem danych przez oszustów i cyberprzestępców. Jeśli w pobliżu nie ma prawdziwie bezpiecznej sieci, warto wstrzymać się z korzystaniem z internetu do powrotu do hotelu lub innego miejsca oferującego takie połączenie. Dobrym pomysłem może być także zakupienie na miejscu lokalnej karty przedpłaconej od jednego z brazylijskich operatorów komórkowych i korzystanie z internetu przy jej użyciu.

Informację można wykorzystać dowolnie z zastrzeżeniem podania firmy Kaspersky Lab jako źródła.

Wszystkie informacje prasowe Kaspersky Lab Polska są dostępne na stronie http://www.kaspersky.pl/news.

KONTAKT / AUTOR
Archiwum i notki ogólnodostępne
Źródło podane na dole notki prasowej.
Dane z firm zewnętrznych.
POBIERZ JAKO WORD
Pobierz .docx
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015-2024.  Dla dziennikarzy
Strona, którą przeglądasz jest dedykowaną podstroną serwisu biuroprasowe.pl, administrowaną w zakresie umieszczanych na niej treści przez danego użytkownika usługi Wirtualnego biura prasowego, oferowanej przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku–Białej.

WhitePress sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz odesłania do innych stron internetowych zamieszczone na podstronach serwisu przez użytkowników Wirtualnego biura prasowego lub zaciągane bezpośrednio z innych serwisów, zgodnie z wybranymi przez tych użytkowników ustawieniami.

W przypadku naruszenia przez takie treści przepisów prawa, dóbr osobistych osób trzecich lub innych powszechnie uznanych norm, podmiotem wyłącznie odpowiedzialnym za naruszenie jest dany użytkownik usługi, który zamieścił przedmiotową treść na dedykowanej podstronie serwisu.