Jak krok po kroku wybrać pośrednika kredytowego?
Przy podejmowaniu decyzji o zaciągnięciu kredytu hipotecznego zastanawiamy się czy samemu udać się do banku czy też skorzystać z usług doradcy finansowego. Wybór dobrego specjalisty pozwoli zaoszczędzić sporo czasu i pieniędzy, które w przeciwnym razie stracimy na poszukiwanie i wybór oferty niedopasowanej do naszych potrzeb i możliwości.
2014-05-28, 21:11

Jeśli chcemy zaciągnąć kredyt hipoteczny na zakup lub budowę mieszkania, swoje pierwsze kroki kierujemy przeważnie do najbliższego lub najbardziej promowanego w kampaniach telewizyjnych banku. Często też rozpoczynamy poszukiwania od placówki, w której już posiadamy konto. Niejednokrotnie jednak rzeczywistość nie zawsze jest taka, jak w reklamach. Okazuje się, że na szczególnych warunkach kredyt uzyskują jedynie najlepsi klienci, np. wysoko sytuowani pracownicy wielkich firm, zaciągający wysokie kredyty. Wszyscy pozostali traktowani są zgodnie ze standardową ofertą i z reguły nie mogą liczyć na możliwości negocjowania oprocentowania. Toteż stajemy przed wyborem czy sami zamierzamy przeprawiać się przez gąszcz skomplikowanych procedur czy też skontaktujemy się z określonym biurem pośrednictwa kredytowego.

Osoby decydujące się na samodzielne działanie, tj. ubiegające się o przyznanie kredytu z wolnej stopy, wiele ryzykują. Gdy osoba nie ma doświadczenia bądź wiedzy z zakresu bankowości czy finansów, nie zdaje sobie sprawy z zawiłości oraz wieloetapowych procedur przyznawania kredytu. Warto współpracować z pośrednikiem kredytowym, który ma dużą wiedzę merytoryczną oraz doświadczenie we współpracy z bankami. Warto też zauważyć, że niejednokrotnie bank stosuje lepsze warunki kredytowania współpracując z instytucjami pośrednictwa kredytowego – komentuje Paweł Kosmala, Prezes Górnośląskiego Towarzystwa Finansowego GTF Sp. z.o.o.

Przy wyborze pośrednika należy kierować się kilkoma zasadami. Jako kompetentny specjalista, powinien on znać odpowiedź na każde nasze pytanie. Oczekujmy więc od niego sprawdzenia zdolności kredytowej w kilku bankach, bowiem doradcy dysponują niezbędnymi do tego celu narzędziami. Powinniśmy otrzymać wszelkie informacje na temat kosztów i opłat związanych z zaciągniętym kredytem.

Jako że każda firma doradcza ma wykaz dokumentów wymaganych przez banki z nią współpracujące, możemy o nią poprosić.

Profesjonalny doradca przeprowadza nas przez cały proces, począwszy od złożenia wniosku, który wspólnie z nim wypełniamy, a skończywszy na uruchomieniu i podpisaniu kredytu bądź pożyczki. Umowę kredytową zawsze czytajmy w obecności doradcy, który wskaże i wyjaśni wszelkie zawiłości prawne. Zachowajmy kontakt ze stałym i zaufanym doradcą, gdyż po paru latach może nam wskazać nowe formy finansowania oraz zmienić nasz stary kredyt na korzystniejszy.

Gdy już zdecydujemy się na konkretną instytucję, sprawdźmy dla ilu oraz jakich instytucji finansowych pracuje doradca. Ważne jest, by w porównaniu warunków kredytowych wystąpiło jak najwięcej podmiotów – pomoże to wybrać ofertę najatrakcyjniejszą z punktu widzenia naszego portfela. Ważne też, by komunikacja między doradcą a klientem była idealna. Pamiętajmy, że do doradcy z zasady najczęściej zwracają się osoby z małą wiedzą o rynku finansowym, stąd warto mieć pewność, że doradca zasługuje na zaufanie – dodaje Paweł Kosmala.

Usługi pośredników kredytowych są nieodpłatne, bowiem doradca współpracujący z bankiem jest wynagradzany za swoją pracę. Taki system sprawia, że doradcy bardzo mocno angażują się w proces ubiegania się o kredyt, stanowiąc dla klientów bardzo cenne źródło wsparcia.

KONTAKT / AUTOR
Archiwum i notki ogólnodostępne
Źródło podane na dole notki prasowej.
Dane z firm zewnętrznych.
POBIERZ JAKO WORD
Pobierz .docx
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015-2024.  Dla dziennikarzy
Strona, którą przeglądasz jest dedykowaną podstroną serwisu biuroprasowe.pl, administrowaną w zakresie umieszczanych na niej treści przez danego użytkownika usługi Wirtualnego biura prasowego, oferowanej przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku–Białej.

WhitePress sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz odesłania do innych stron internetowych zamieszczone na podstronach serwisu przez użytkowników Wirtualnego biura prasowego lub zaciągane bezpośrednio z innych serwisów, zgodnie z wybranymi przez tych użytkowników ustawieniami.

W przypadku naruszenia przez takie treści przepisów prawa, dóbr osobistych osób trzecich lub innych powszechnie uznanych norm, podmiotem wyłącznie odpowiedzialnym za naruszenie jest dany użytkownik usługi, który zamieścił przedmiotową treść na dedykowanej podstronie serwisu.