Gimnazjaliści, a już poligloci. Laureaci konkursu językowego Poliglota 2014
W piątej edycji międzyszkolnego konkursu językowego wzięło udział 21 uczniów z 11 podlaskich gimnazjów. Finaliści musieli wykazać się znakomitą znajomością dwóch języków – w mowie i piśmie.
2014-04-29, 12:33

Finałowe zmagania pasjonatów językowych z podlaskich szkół odbyły  się Społecznym Gimnazjum nr 8 STO przy ul. Fabrycznej w Białymstoku.

Olga Gryszówka z Publicznego Gimnazjum nr 6 w Białymstoku okazała się najlepszą poliglotką w kategorii angielsko–francuskiej; w kategorii angielsko- niemieckiej zwyciężyła Weronika Suchowolec z Zespołu Szkół Sportowych nr 1 w Białymstoku.

Obie finalistki podkreślają, że udział w konkursie dał im przede wszystkim wielką satysfakcję. Dla Olgi Gryszówki jego wynik był też wielkim zaskoczeniem.

- Wcześniej brałam udział w konkursach z angielskiego i trochę bałam się o swój francuski, bo uczę się go dopiero drugi rok - opowiada laureatka. –  I choć poziom tego konkursu jest wyższy od poprzednich, to jednak nie było tak źle. Cieszę się, bo w przyszłości chciałabym zrobić międzynarodową maturę, a potem wyjechać za granicę i tam kontynuować naukę.

Weronika Suchowolec uważa, że dwujęzyczny konkurs to dobry pomysł:

- To spore wyzwanie, a przy okazji można dowiedzieć się, który język znamy lepiej, a który warto trochę podszlifować – mówi. -  Dla mnie języki są głównie formą komunikacji, warto znać ich jak najwięcej, bo to ułatwia życie. I choć przyszłe studia wiążę z naukami ścisłymi, to nadal będę uczyć się języków. Pomoże mi w tym również ten konkurs, bo nagrody to m.in. zniżki na kursy językowe i podręczniki, a w planach mam naukę kolejnego języka – francuskiego.

Wszyscy finaliści to w większości laureaci pojedynczych konkursów językowych, którzy tym razem stanęli przed większym wyzwaniem – musieli przejść nie tylko część pisemną, jak w konkursach kuratoryjnych, ale też ustną prezentację w dwóch językach – angielskim oraz do wyboru:  niemieckim lub francuskim.

- Ten konkurs sprawdza wszystkie kompetencje językowe uczniów – znajomość gramatyki dwóch wybranych języków obcych, zasób słownictwa, poprawność wymowy i umiejętność wypowiadania się na różne temat - mówi Ewa Tyburczy z Zespołu Szkół Społecznych STO przy ul. Fabrycznej, organizatorka konkursu.

Konkurs przebiegał w trzech etapach-od eliminacji szkolnych, poprzez zmagania międzyszkolne, po finał, do którego zakwalifikowało się 21  najlepszych poliglotów. Ostateczny sprawdzian składał się z dwóch części- pisemnej (test w formie pisemnej i dyktando) oraz ustnej – prezentacji multimedialnej, komentowanej w dwóch językach.

- Zaskoczyła nas różnorodność form prezentacji i ich tematyka – od własnych zainteresowań, poprzez kulturę kraju z wybranego obszaru językowego po bardzo interesujący filmik o twórcy długopisów BIK – opowiadają Beata Łodyga, germanistka i Alicja Ratkiewicz, anglistka. -  Młodzież z roku na rok jest coraz lepiej przygotowana, co podnosi poziom zmagań. Cieszy też fakt, że do konkursu coraz chętniej przystępują również szkoły spoza Białegostoku.

Konkurs, któremu w tym roku patronuje Katedra Neofilologii UwB już po raz piąty zorganizował Zespół Szkół Społecznych STO przy ul. Fabrycznej w Białymstoku, we współpracy ze Społecznym Kołem Terenowym nr 91 STO, białostockim oddziałem stowarzyszenia PROF-EUROPE, szkołą językową La Classe w Białymstoku i Ambasadą Szwajcarii w Warszawie.

- To już kolejna edycja, a konkurs cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem wśród uczniów i przygotowujących ich nauczycieli – mówi Ewa Tyburczy. -  Do tej pory nie było bowiem konkursu, w którym uczniowie mogli sprawdzić swoje umiejętności z dwóch języków obcych. Jego celem jest nie tylko rozwijanie kompetencji językowych uczniów i zwiększenie motywacji do nauki języków, ale też pogłębienie wiedzy o krajach trzech głównych obszarów językowych i  integracja uczniów różnych szkół województwa podlaskiego interesujących się językami obcymi.

Pozostali finaliści międzyszkolnego konkursu Poliglota 2011:

II miejsce w kategorii angielsko-francuskiej – Michał Bolesta, Zespół Szkół Katolickich  w Białymstoku

II miejsce w kategorii angielsko-niemieckiej – Daria Sadowska PG nr 32 w Białymstoku

III miejsce w kategorii angielsko-niemieckiej – Paulina Łajkowska Społeczne Gimnazjum nr 8 STO

III miejsce w kategorii angielsko-francuskiej – Damian Mrozowski PG nr 9 w Białymstoku 

KONTAKT / AUTOR
Archiwum i notki ogólnodostępne
Źródło podane na dole notki prasowej.
Dane z firm zewnętrznych.
POBIERZ JAKO WORD
Pobierz .docx
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015-2024.  Dla dziennikarzy
Strona, którą przeglądasz jest dedykowaną podstroną serwisu biuroprasowe.pl, administrowaną w zakresie umieszczanych na niej treści przez danego użytkownika usługi Wirtualnego biura prasowego, oferowanej przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku–Białej.

WhitePress sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz odesłania do innych stron internetowych zamieszczone na podstronach serwisu przez użytkowników Wirtualnego biura prasowego lub zaciągane bezpośrednio z innych serwisów, zgodnie z wybranymi przez tych użytkowników ustawieniami.

W przypadku naruszenia przez takie treści przepisów prawa, dóbr osobistych osób trzecich lub innych powszechnie uznanych norm, podmiotem wyłącznie odpowiedzialnym za naruszenie jest dany użytkownik usługi, który zamieścił przedmiotową treść na dedykowanej podstronie serwisu.