Jak podkreśla prezes Polskich Ferm, jajka cieszą się zainteresowaniem konsumentów głównie w okresie od września do Wielkanocy. Ich sprzedaż spada po świętach, a tendencja ta utrzymuje się do końca sierpnia. Największy popyt odnotowywany jest zaś nie (jakby się mogło wydawać) przed Wielkanocą, lecz w okresie poprzedzającym Boże Narodzenie. Konsumenci najchętniej wybierają jajka średnie (M) i duże (L).
Asortyment grupy obejmuje jaja różnego rodzaju, także produkty niszowe takie jak: jaja kur zielononóżek, jaja przepiórcze, czy jaja Omega 3 od kur karmionych specjalną mieszanką paszową zawierającą więcej nienasyconych kwasów tłuszczowych DHA Omega 3. Grupa Producentów z Korfantowa dystrybuuje także jaja Bio Organic pochodzące z gospodarstw posiadających stosowne certyfikaty przyznawane producentom żywności ekologicznej.
W ofercie nie brak również jaj z chowu alternatywnego, m.in. wolnowybiegowych.
- Obserwujmy coraz większą popularność jaj z wolnego wybiegu, Ich sprzedaż rośnie, spada natomiast zainteresowanie jajkami z chowu klatkowego - mówi prezes Polskich Ferm.
''Od kur, które chodzą, gdzie chcą'' - to nie tylko prosty opis jaj z chowu wolnowybiegowego, ale przede wszystkim hasło kampanii promującej Kurkę Wolną - należącą do Polskich Ferm pierwszą w Polsce markę jaj od kur z wolnego wybiegu.
Kurkę Wolną wspierają utrzymane w dowcipnej konwencji działania marketingowe obejmujące stronę internetową, fanpage oraz reklamy, które mają zachęcać do kupna jaj oznaczonych numerem ''1'' i dostarczać informacji na ich temat. Produkty marki Kurka Wolna są dostępne w sieciach handlowych w całej Polsce
- Możemy już zaobserwować efekty naszej kampanii reklamowej. Jaja marki Kurka Wolna są dostępne w wielu sieciach handlowych, jak i w handlu tradycyjnym. Zaobserwowaliśmy znaczny wzrost sprzedaży jaj z wolnego wybiegu i otrzymujemy pozytywne opinie od naszych konsumentów – przyznaje B. Chłodnicki.
Niespełna dwa lata temu jajka z wolnego wybiegu dystrybuowane przez Polskie Fermy zdobyły prestiżowy certyfikat Ogólnopolskiego Programu Promocyjnego ''Doceń polskie'' realizowanego pod honorowym patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Godło nadawane jest na dwa lata, dlatego też jajka te zostaną ocenione ponownie podczas zbliżającego się XII audytu żywności organizowanego w ramach programu. Jeśli wynik certyfikacji i tym razem będzie pozytywny, na opakowaniach jajek (także tych marki Kurka Wolna) będzie mógł widnieć logotyp programu jednoznacznie określający pochodzenie produktu oraz jego wysoką jakość.
Audyt odbędzie się 30 kwietnia w Krakowie.
* * *
Ogólnopolski Program Promocyjny ''Doceń polskie''
Celem programu ''Doceń polskie'' jest promocja wysokiej jakości produktów spożywczych dostępnych na polskim rynku. Ich selekcją, oceną i przyznaniem certyfikatu ''Doceń polskie'' zajmuje się piątka specjalistów zawodowo związana z żywnością i technologią żywienia, która tworzy Lożę Ekspertów. Zasiada w niej m.in. reprezentant Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, a także członkowie Fundacji Klubu Szefów Kuchni.
Twórca programu ''Doceń polskie'' jest także organizatorem projektu BlogerChef (blogerchef.pl) – innowacyjnego przedsięwzięcia skierowanego do blogerów kulinarnych. Celem projektu jest propagowanie wspólnego gotowania wśród pasjonatów kuchni, którzy swoją wiedzą i przepisami dzielą się w Internecie. Dzięki ogólnopolskiemu konkursowi, warsztatom i pokazom kulinarnym, blogerzy mają okazję do spotkań, poznawania nowych miejsc i produktów, wymiany doświadczeń, nauki oraz dobrej zabawy.