Sprawdziły się amerykańskie instalacje odsiarczania spalin w Energetyce sp. z o.o.
Testowane przez Energetykę sp. z o.o. nowe instalacje do odsiarczania spalin obniżają prawie do zera emisję związków siarki. Spółka razem ze specjalistami z Politechniki Wrocławskiej przedstawiła wyniki badań prowadzonych zimą.  
2014-03-25, 10:48

Badania nowej technologii, opartej na rozwiązaniach amerykańskiej firmy UCC Europe GmbH, dotyczyły instalacji oczyszczania gazów spalinowych z dwutlenku i trójtlenku siarki oraz związków kwasu solnego i rtęci na Wydziale EC-1 w Lubinie. Wsparli je inżynierowie zza oceanu, polska kadra z  ZEC SERVIS Wrocław, specjaliści z Politechniki Wrocławskiej oraz pracownicy  Spółki „Energetyka”.

Testy rozpoczęto przy obciążeniu kotła na poziomie 45 ton pary na godzinę. Dawkowanie sorbentu odbywało się płynnie od 91 kg/h do maksymalnej ilości 300 kg/h. Obok kotła usytuowano silos z kwaśnym węglanem sodu oraz tak zwany trailer czyli ogromny samochód ciężarowy  z umieszczonym wewnątrz kontenerem zawierającym niezbędne oprzyrządowanie dla badań.  Znalazły się wśród nich specjalistyczne urządzenia do przygotowania dawki preparatu wstrzykiwanego w przestrzeń spalin kotła OR-50 K-5 oraz komputery sterujące procesem i monitorujące jego przebieg. Do testów zużyto 18 ton kwaśnego węglanu sodu, który wstrzykiwano w przestrzeń kotła nr 5.

Instalacja odprowadzająca spaliny z kotła składa się z kanału głównego i wspomagającego, na którym zainstalowany jest filtr workowy. W trakcie  przeprowadzonych badań zauważono, że podczas dozowania sorbentu do kanału spalinowego obniżał się poziom dwutlenku siarki w zależności od ilości podawanego kwaśnego węglanu sodu. Przy dozowaniu  250 kg sorbentu na godzinę, na kanale z filtrem workowym całkowicie zredukowano dwutlenek siarki. Natomiast na kanale głównym absorbcja spadła  z poziomu 1300 do 1050 mg/Nm3 przy takiej samej ilości podawania sorbentu. Dalsze zwiększanie ilości podawanego sorbentu spowodowało obniżenie emisji dwutlenku siarki  do poziomu 500 mg/Nm3 przy dozowaniu 1200 kg/h sorbentu.

Specjaliści stwierdzili, że testowana nowa  instalacja po niewielkich modyfikacjach, tj. wydłużeniu kanału, a co za tym idzie czasu reakcji SO2  z sorbentem, miałaby jeszcze większą sprawność. Testowana nowa instalacja spełnia normy emisji dwutlenku siarki, która do 2016 roku nie może przekraczać 250 mg/Nm3.

Doświadczenie zdobyte przez  pracowników Wydziału EC-1 Lubin podczas testów instalacji, będzie wykorzystane  podczas prac koncepcyjnych, projektowych i montażowych w 2015 roku, w którym planowana jest  budowa kompleksowej instalacji odsiarczania spalin dla wszystkich zainstalowanych kotłów na Wydziale EC-1.

KONTAKT / AUTOR
Archiwum i notki ogólnodostępne
Źródło podane na dole notki prasowej.
Dane z firm zewnętrznych.
POBIERZ JAKO WORD
Pobierz .docx
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015-2024.  Dla dziennikarzy
Strona, którą przeglądasz jest dedykowaną podstroną serwisu biuroprasowe.pl, administrowaną w zakresie umieszczanych na niej treści przez danego użytkownika usługi Wirtualnego biura prasowego, oferowanej przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku–Białej.

WhitePress sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz odesłania do innych stron internetowych zamieszczone na podstronach serwisu przez użytkowników Wirtualnego biura prasowego lub zaciągane bezpośrednio z innych serwisów, zgodnie z wybranymi przez tych użytkowników ustawieniami.

W przypadku naruszenia przez takie treści przepisów prawa, dóbr osobistych osób trzecich lub innych powszechnie uznanych norm, podmiotem wyłącznie odpowiedzialnym za naruszenie jest dany użytkownik usługi, który zamieścił przedmiotową treść na dedykowanej podstronie serwisu.