Elementy małej architektury - ogrodzenia i murki
Konsekwencja w projektowaniu elementów małej architektury krajobrazu może przynieść zaskakujące efekty w kształtowaniu przydomowej przestrzeni. Dzięki uniwersalnym zasadom kompozycji, ogrodzenia czy murki , jako elementy uzupełniające stają się integralnym elementem otoczenia.
2013-11-03, 19:26

Dominującym nurtem we współczesnej architekturze przestrzeni jest dbałość o jej poszanowanie z uwzględnieniem lokalnych tradycji. Idea ta w głównej mierze realizowana jest poprzez staranny dobór materiałów, faktur czy kolorów. Elementy małej architektury, chociażby poprzez swą wielkość nie mogą dominować z architekturą domu czy ogrodu. Będąc jednak spójnymi z nią, stanowią idealne uzupełnienie realizowanego stylu.

Ogrodzenie z kostki brukowej – efektowna wizytówka

Planując otoczenie domu warto poświęcić więcej uwagi ogrodzeniu posesji. Wyznacza ono granicę prywatnej przestrzeni pełniąc jednocześnie funkcję reprezentacyjną.

- Odporność na zmienne warunki atmosferyczne, łatwość w pielęgnacji i konserwacji sprawia, że coraz chętniej stosowanym przez indywidualnych inwestorów produktem jest dedykowana ogrodzeniom, barwiona w masie betonowa kostka brukowa. W odróżnieniu od zwykłych, barwionych powierzchniowo, umożliwia ona wyeksponowanie dowolnego boku prostopadłościanu. W roli tej idealnie sprawdza się betonowa kostka brukowa Natulit Massimo. Jednolity kolor sprawia, że kostka prezentuje się efektownie z każdej strony spełniając przy tym wysokie wymagania estetyczne i użytkowe – wyjaśnia arch. Dawid Kuptz z firmy Libet.

Czy budowa ogrodzenia wymaga pozwolenia?

Planując budowę ogrodzenia warto pamiętać, że jeśli będzie ono usytuowane od strony drogi, ulicy, placu, torów kolejowych oraz innych miejsc publicznych lub jego wysokość będzie przekraczała 220 cm to konieczne jest uzyskanie zezwolenia na budowę. Wniosek należy złożyć w stosowanym urzędzie, a jeśli po 30 dniach nie otrzymamy decyzji odmownej możemy przystąpić do prac. Pozwolenie nie jest konieczne w przypadku budowy ogrodzenia pomiędzy sąsiadującymi działkami lub w sytuacji, kiedy ogrodzenia nie przekracza 220 cm wysokości. Ogrodzenie do wysokości 180 cm nie może być wykończone ostro zakończonymi elementami, drutem kolczastym, szkłem tłuczonym. Ograniczenia te nie dotyczą ogrodzenia, które przekracza 180 cm.

Niebanalna forma cegły splitowanej

Godnymi uwagi są także produkty splitowane. Splitowanie to nazwa metody produkcji, polegającej na podziale jednorodnego betonowego bloku w taki sposób, aby możliwe było uzyskanie chropowatej faktury, z wyjątkiem ścianek przeznaczonych do łączenia, które są zupełnie gładkie, co ułatwia wznoszenie murków. Zabieg ten umożliwia ścisłe przyleganie poszczególnych cegieł do siebie, dzięki czemu możliwe jest stworzenie jednorodnej pionowej płaszczyzny.

- Wytwarzane w ten sposób kostki swym wyglądem nie tylko nawiązują do ręcznie wyrabianej cegły, ale są niezwykle trwałe i odporne na warunki atmosferyczne. Ponadto są materiałem, który świetnie komponuje się z innymi, takimi jak drewno czy kamień. Cegła splitowana jest doskonałą alternatywą dla standardowych murków z cegły klinkierowej – mówi arch. Dawid Kuptz.

Cegła splitowana udanie wpisuje się w każdą aranżację przestrzeni. Sprawdzi się zarówno w ogrodzie w stylu angielskim jak i modnym nurcie dalekowschodnich klimatów. Udane połączenie zaskakującej formy i faktury pozwoli projektantowi na swobodne tworzenie oryginalnych form w przestrzeni projektu. 

KONTAKT / AUTOR
Archiwum i notki ogólnodostępne
Źródło podane na dole notki prasowej.
Dane z firm zewnętrznych.
POBIERZ JAKO WORD
Pobierz .docx
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015-2024.  Dla dziennikarzy
Strona, którą przeglądasz jest dedykowaną podstroną serwisu biuroprasowe.pl, administrowaną w zakresie umieszczanych na niej treści przez danego użytkownika usługi Wirtualnego biura prasowego, oferowanej przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku–Białej.

WhitePress sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz odesłania do innych stron internetowych zamieszczone na podstronach serwisu przez użytkowników Wirtualnego biura prasowego lub zaciągane bezpośrednio z innych serwisów, zgodnie z wybranymi przez tych użytkowników ustawieniami.

W przypadku naruszenia przez takie treści przepisów prawa, dóbr osobistych osób trzecich lub innych powszechnie uznanych norm, podmiotem wyłącznie odpowiedzialnym za naruszenie jest dany użytkownik usługi, który zamieścił przedmiotową treść na dedykowanej podstronie serwisu.