Sos sojowy niejedno ma imię
Głęboki brązowy kolor, przyjemny, aromatyczny zapach i słonawy, bądź lekko słodki smak. Sos sojowy jest najsłynniejszą przyprawą Dalekiego Wschodu, jego historia sięga ponad 2500 tysiąca lat. Obecnie znany jest nie tylko mieszkańcom Wschodu - coraz częściej bowiem sos sojowy używany jest także w kuchni europejskiej. 
2013-09-24, 20:58

Zamiast soli

Sos sojowy powstał w Chinach prawdopodobnie jako odpowiednik soli, która kiedyś była bardzo droga. Przepis na chiński sos sojowy pierwotnie zawierał ryby, a soja stosowana była jedynie jako wypełniacz przy jego produkcji. Dzisiaj jest jego podstawowym składnikiem.

Soja posiada wiele właściwości zdrowotnych, sam sos z kolei dostarcza jeszcze więcej białka i składników odżywczych niż ziarna, jest także lepiej przyswajalny przez organizm. Nie dziwi więc fakt, że większość dietetyków poleca wybór sosu sojowego zamiast soli. Powstaje on na skutek długotrwałej fermentacji (ok. 6 miesięcy) ziaren soi , połączonych z wodą, solą morską i ziarnami pszenicy.

Jak smakuje soja?

Jednym z podstawowych różnic między solą a sosem sojowym jest kilka odmian tego ostatniego, co pozwala na urozmaicenie przygotowywanych potraw. Koikuchi - ciemny, najczęściej spotykany sos, tłoczony jest z ziaren pszenicy i soi w proporcji 1:1, odpowiedni do dań z wołowiny, wieprzowiny, pieczeni i dań duszonych; Usukuchi – to z kolei jasna odmiana sosu, w porównaniu z Koikuchi jest mniej słony i mniej ostry, charakteryzuje się większą zawartością pszenicy niż soi i świetnie komponuje się z drobiem i cielęciną; Tamari – jest produkowany jedynie z ziaren soi; Gen-en to sos o obniżonej zawartości soli, natomiast Sashikomi jest poddawany dwukrotnej fermentacji, sprawdza się jako dip do potraw i surowych ryb, zawiera więcej soli niż Koikuchi, jest także bardziej intensywny w smaku oraz kolorze.

Poso(l)ić danie

Mimo, że sos sojowy kojarzony jest przede wszystkim z kuchnią japońską, tak naprawdę ma bardzo szerokie zastosowanie, także jeśli chodzi o kuchnię europejską. Świetnie sprawdza się jako dodatek do sałatek, makaronów i wszelkiego rodzaju mięs – drobiu, wołowiny lub wieprzowiny. Można użyć go jako marynaty do pieczeni, a także duszenia, smażenia, czy grillowania. Kuchenne eksperymenty nie zmienią jednak tego, że niezmiennie jego najpopularniejszym zastosowaniem jest sushi – trudno wyobrazić sobie to danie kuchni japońskiej bez dodatku sosu, który idealnie podkreśla i uzupełnia jego smak. Zwolennicy sosu powinni pamiętać, że trzeba przechowywać go w ciemnym, chłodnym i suchym miejscu.

Zapraszamy do restauracji OTO!Sushi na Nowy Świat 46 w Warszawie.

Więcej informacji na:

http://www.oto-sushi.pl/

https://www.facebook.com/pages/OTOSUSHI/171241514129?ref=ts&fref=ts

KONTAKT / AUTOR
Archiwum i notki ogólnodostępne
Źródło podane na dole notki prasowej.
Dane z firm zewnętrznych.
POBIERZ JAKO WORD
Pobierz .docx
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015-2024.  Dla dziennikarzy
Strona, którą przeglądasz jest dedykowaną podstroną serwisu biuroprasowe.pl, administrowaną w zakresie umieszczanych na niej treści przez danego użytkownika usługi Wirtualnego biura prasowego, oferowanej przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku–Białej.

WhitePress sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz odesłania do innych stron internetowych zamieszczone na podstronach serwisu przez użytkowników Wirtualnego biura prasowego lub zaciągane bezpośrednio z innych serwisów, zgodnie z wybranymi przez tych użytkowników ustawieniami.

W przypadku naruszenia przez takie treści przepisów prawa, dóbr osobistych osób trzecich lub innych powszechnie uznanych norm, podmiotem wyłącznie odpowiedzialnym za naruszenie jest dany użytkownik usługi, który zamieścił przedmiotową treść na dedykowanej podstronie serwisu.