Białostoccy nauczyciele w laboratorium druku 3D
Tajemnice technologii druku przestrzennego poznawali białostoccy nauczyciele w laboratorium Białostockiego Parku Naukowo-Technologicznego. To pierwsza taka edukacyjna prezentacja. Z kolejnych skorzystają także uczniowie.
2014-11-10, 20:00

Realizując edukacyjną misję Parku, szkolenie zorganizowała białostocka spółka ChM, produkująca innowacyjne implanty i narzędzia dla ortopedii oraz  traumatologii.

- Jesteśmy operatorem jednego ze specjalistycznych laboratoriów BPN-T, wyposażonego w drukarki 3D, które są wykorzystywane do celów naszej i innych firm, a także do celów edukacyjnych – mówi prezes ChM, Michał Charkiewicz. – Poszukujemy pomysłu na warsztaty dla szkół i wykorzystanie naszego laboratorium do szerzenia wiedzy o nowych technologiach. Być może warto włączyć techniki projektowania CAD i druku do zajęć w szkole. Dlatego najpierw zaprosiliśmy nauczycieli, bo myślę, że pomogą nam znaleźć najlepsze rozwiązanie.

Jako pierwsi możliwości drukarek przestrzennych poznali nauczyciele Zespołu Szkół Społecznych STO przy Fabrycznej.

- Chętnie skorzystaliśmy z tej możliwości, bowiem stereotyp nauczyciela nie umiejącego korzystać ze smartfona, czy internetu już dawno nie funkcjonuje- mówi Ewa Drozdowska, dyrektor ZSS STO. –Nauczyciele to ludzie przyzwyczajeni do zmiany i poszukujący nowych informacji, tak więc na pokaz możliwości drukarek 3D wybrali się nasi poloniści, angliści, matematycy, biolodzy i oczywiście fizycy.

Drukowanie 3D to proces wytwarzania trójwymiarowych, fizycznych obiektów na podstawie komputerowego modelu. Takie drukarki - do niedawna opisywane jedynie w książkach SF - teraz stają się ogólnodostępne i otwierają przed projektantami ogrom możliwość; to już nie tylko szybki sposób przygotowania prototypów, ale też metoda wykonywania gotowych obiektów, w tym zabawek, ubrań, czekoladek, a nawet protez. Goście mieli okazje poznać technologie druku przestrzennego w teorii – podczas prezentacji, a także w praktyce. Poznali programy komputerowe, wykorzystywane w druku 3D, widzieli jak powstaje model samochodu i mogli go własnoręcznie poddać płukaniu ciśnieniowemu w specjalnym urządzeniu. Poznali możliwości trójwymiarowego skanera, który w połączeniu z drukarką 3D pozwala stworzyć niesamowite projekty.

- Gdy zobaczy się, jakie możliwości ma taki sprzęt będziemy mogli wpleść tę wiedzę w tematy lekcji, a biolog z całym przekonaniem będzie mógł twierdzić, że drukowanie endoprotez stawów czy leków jest jak najbardziej możliwe  – dodaje Ewa Drozdowska.

Wkrótce podobne prezentacje będą organizowane dla kolejnych grup, również dla uczniów i studentów.

KONTAKT / AUTOR
Archiwum i notki ogólnodostępne
Źródło podane na dole notki prasowej.
Dane z firm zewnętrznych.
POBIERZ JAKO WORD
Pobierz .docx
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015-2024.  Dla dziennikarzy
Strona, którą przeglądasz jest dedykowaną podstroną serwisu biuroprasowe.pl, administrowaną w zakresie umieszczanych na niej treści przez danego użytkownika usługi Wirtualnego biura prasowego, oferowanej przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku–Białej.

WhitePress sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz odesłania do innych stron internetowych zamieszczone na podstronach serwisu przez użytkowników Wirtualnego biura prasowego lub zaciągane bezpośrednio z innych serwisów, zgodnie z wybranymi przez tych użytkowników ustawieniami.

W przypadku naruszenia przez takie treści przepisów prawa, dóbr osobistych osób trzecich lub innych powszechnie uznanych norm, podmiotem wyłącznie odpowiedzialnym za naruszenie jest dany użytkownik usługi, który zamieścił przedmiotową treść na dedykowanej podstronie serwisu.