Budynki inwentarskie – ekologiczne i ekonomiczne
Dotychczas najpopularniejszym materiałem na pokrycia dachowe budynków inwentarskich były płyty azbestowo-cementowe, które cechowały dobre  własności użytkowe i stosunkowo niska cena. Po latach okazało się, że płyty potocznie nazywane eternitowymi są szkodliwe zarówno dla zdrowia ludzi, jak i zwierząt, dlatego też coraz więcej świadomych rolników decyduje się na usunięcie pokrycia, które było użytkowane od kilkudziesięciu lat, zastępując go innym - bezpieczniejszym dla zdrowia i środowiska.
2014-11-03, 22:52

Alternatywa dla płyt eternitowych

Materiałem, który posiada podobne zalety co płyty eternitowe, przy czym nie jest szkodliwy dla zwierząt, są wykonane z włókno – cementu płyty EuroFala oferowane przez Cembrit. Składają się głównie z cementu oraz innych bezpiecznych dla człowieka i zwierząt związków, które gwarantują też dobre właściwości fizyczne. Ich zastosowanie umożliwia stworzenie odpowiedniego mikroklimatu do hodowli zwierząt oraz przechowywania płodów rolnych. Spełniają one również rygorystyczne krajowe oraz unijne normy bezpieczeństwa. Materiały włókno-cementowe są trwałe i wytrzymałe, nie korodują a także są odporne na naturalne związki chemiczne wydzielane przy produkcji zwierzęcej. Dzięki ich zastosowaniu, hodowcy mogą uniknąć efektu skraplania się pary wodnej oraz nagrzewania pomieszczeń do wysokich temperatur w czasie upałów. Dodatkowo, dachy wykonane z systemu dachowego EuroFala można uzupełnić o płyty świetlikowe pvc Eurolux, które w naturalny sposób doświetlają wnętrze budynku, oszczędzając energię elektryczną.

Odpowiednie wymiary i waga pokrycia dachowego

Dach w każdym budynku inwentarskim powinien być lekki, szczelny oraz tłumić dźwięki opadów atmosferycznych, aby zapewnić komfort zwierzętom. Płyty faliste EuroFala produkowane są w takich samych wymiarach jak stare pokrycia dachowe, dzięki czemu wymiana go na nowe może okazać się znacznie tańsza. Masa 1 m2 płyty falistej wynosi ok 11,7 kg, co sprawia, że wymiana już eksploatowanego dachu na nowe pokrycie nie będzie taka trudna i kosztowna. Wymiary płyt pozwalają pokryć powierzchnię dachu bez żadnych dodatkowych przeróbek więźby dachowej. Do zadań inwestora przed położeniem nowych płyt należy więc tylko zdjęcie, wywiezienie i złożenie na składowisku starych płyt oraz sprawdzenie konstrukcji dachowej. W tym przypadku warto również wiedzieć, że każdy hodowca może wystąpić z wnioskiem o pokrycie kosztów usunięcia materiałów zwierających azbest do Biura Ochrony Środowiska na danym terenie, co z pewnością zmniejszy koszty całego procesu wymiany pokrycia dachowego na nowe.

Oszczędność energii elektrycznej w budynku inwentarskim

W budynkach bez poddaszy użytkowych, adaptowanych do produkcji zwierzęcej, bardzo często występuje problem związany z brakiem okien. Aby obniżyć koszty przebudowy, w połaci dachowej można zastosować świetliki, które w naturalny sposób doświetlają wnętrze budynku, oszczędzając energię elektryczną. Powierzchnia płyt świetlikowych jest gładka i przeźroczysta, co zapewnia lepsze oświetlenie wewnątrz budynku. Wykonane są z materiałów nie podtrzymujących ognia i nie kapiących, dzięki czemu zapewniają wymogi przeciwpożarowe. 

Zastosowanie płyt EuroFala pozwala spełnić wiele warunków technicznych, stawianych obiektom gospodarczym. To szczelny i trwały materiał, który doskonale chroni zwierzęta nie tylko przed hałasem, ale też pozwala zachować odpowiedni mikroklimat do hodowli zwierząt oraz przechowywania płodów rolnych.

KONTAKT / AUTOR
Archiwum i notki ogólnodostępne
Źródło podane na dole notki prasowej.
Dane z firm zewnętrznych.
POBIERZ JAKO WORD
Pobierz .docx
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015-2024.  Dla dziennikarzy
Strona, którą przeglądasz jest dedykowaną podstroną serwisu biuroprasowe.pl, administrowaną w zakresie umieszczanych na niej treści przez danego użytkownika usługi Wirtualnego biura prasowego, oferowanej przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku–Białej.

WhitePress sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz odesłania do innych stron internetowych zamieszczone na podstronach serwisu przez użytkowników Wirtualnego biura prasowego lub zaciągane bezpośrednio z innych serwisów, zgodnie z wybranymi przez tych użytkowników ustawieniami.

W przypadku naruszenia przez takie treści przepisów prawa, dóbr osobistych osób trzecich lub innych powszechnie uznanych norm, podmiotem wyłącznie odpowiedzialnym za naruszenie jest dany użytkownik usługi, który zamieścił przedmiotową treść na dedykowanej podstronie serwisu.