Grupa Edukacyjna S.A. zaprezentowała fragmenty e-podręcznika
Profesor Zgrzyt, Anima, Figo, Eron oraz Kuba i Julka to postacie, które wkrótce znać będzie każdy polski pierwszoklasista. Już we wrześniu 2015 roku, jako bohaterowie interaktywnego e-podręcznika do edukacji wczesnoszkolnej, zaczną wprowadzać w świat nauki i cyfrowej przygody uczniów klas 1–3 szkoły podstawowej.
2014-10-16, 22:08

Dzisiaj w Centrum Nauki Kopernik po raz pierwszy oficjalnie zaprezentowano fragmenty e-podręcznika do edukacji wczesnoszkolnej – docelowo komplet gotowych, przetestowanych lekcji zostanie udostępniony we wrześniu 2015 roku.

W towarzystwie ponad trzystu przybyłych nauczycieli, pedagogów, dzieci przeprowadzono lekcję pokazową z wykorzystaniem e-podręcznika. Uczniowie z klasy 1a ze Szkoły Podstawowej nr 19 im. Ireny Sendlerowej w Kielcach wykonywali wspólnie ze swoją nauczycielką panią Renatą Pawelec ćwiczenia interaktywne na tablicy multimedialnej wplecione w historię Zgrzyciaków. Zajęcia obejmowały zarówno zadania komputerowe, jak i pracę bez komputera, z wykorzystaniem jesiennych liści, kasztanów. – Ważne jest umiejętne wykorzystywanie e-podręcznika. Jego celem nie jest alternatywa dla podręcznika tradycyjnego, e-podręcznik to uzupełnienie zajęć i w takiej konwencji zaprezentowaliśmy dzisiaj jedną z pierwszych wersji testowych - powiedziała po lekcji Renata Pawelec, nauczycielka klasy 1a z Kielc.

Naturalnym środowiskiem komunikacyjnym dzieci jest internet. Żeby dotrzeć do nich z edukacją w sposób najbardziej przyjazny i atrakcyjny, konieczne jest szersze wykorzystanie tego naturalnego środowiska dzieci i młodzieży – mówi Aleksandra Zawłocka, dyrektor Ośrodka Rozwoju Edukacji, lidera projektu e-podręczniki do kształcenia ogólnego. – E-podręczniki jako platforma edukacyjna to już nie przyszłość, ale teraźniejszość. Dlatego dziś nie jest aktualne pytanie, czy e-podręczniki są potrzebne, tylko to, jak nauczyć się ich używać na co dzień i jak wykorzystać ich potencjał do pracy z grupą oraz do indywidualizacji nauczania.

Pierwsze dwie testowe lekcje dla klasy 1 są dostępne od dzisiaj na stronie platformy internetowej www.epodreczniki.pl – pod tym adresem od początku przyszłego roku szkolnego 2015/2016 nauczyciele, dzieci i ich rodzice znajdą pełne zasoby edukacyjne, począwszy od 1 klasy szkoły podstawowej, aż po klasę maturalną.

Prezentowane dzisiaj dwie testowe lekcje dla klasy 1 po raz pierwszy oficjalnie odkrywają koncepcję e-podręcznika dla najmłodszych. Został on uporządkowany według naturalnego cyklu życia ludzi i przyrody i opiera się na czterech częściach odpowiadających poszczególnym porom roku. Każda część została podzielona na bloki tematyczne, a te z kolei na poszczególne tematy, które ściśle wiążą się ze światem bliskim dziecku – zmianami zachodzącymi w przyrodzie, środowiskiem rodzinnym i szkolnym, świętami, zabawą i nauką.

E-podręcznik dla klas 1–3 szkoły podstawowej stanowi przykład doskonałego wykorzystania metody nauki przez zabawę. Zaprasza on dzieci do dwóch światów – fantastycznego i realnego. Pierwszy zamieszkują Zgrzyciaki, istoty tajemnicze i nie przez wszystkich widziane. Dzieci poznają Animę, Erona, Figa oraz Profesora Zgrzyta. Drugi świat jest realny i zamieszkują go ludzie, między innymi Julka i Kuba, bliźniaki, które właśnie rozpoczynają naukę w pierwszej klasie.

Interaktywny e-podręcznik do edukacji wczesnoszkolnej to nie tylko interesujący bohaterowie, ale również nowoczesne rozwiązania technologiczne. Ćwiczenia interaktywne, gry, zabawy, filmy, animacje – to wszystko ma sprawić, aby nauczanie w klasach 1–3 było nie tylko efektywne, ale także w niebanalny sposób wprowadzało uczniów w inspirujący świat nauki.

Partnerem merytorycznym odpowiedzialnym za powstanie e-podręcznika do edukacji wczesnoszkolnej jest Grupa Edukacyjna S.A.Odważnie wkraczamy w świat cyfrowej szkoły. Cieszymy się, że nasze kompetencje w opracowywaniu podręczników zostały docenione i dostrzeżone przez MEN. Jako jedyny wydawca bierzemy udział w projekcie e-podręczniki – mówi Seweryn Kubicki, prezes Zarządu Grupy Edukacyjnej S.A., do której należą wydawnictwa MAC Edukacja i Juka. – Zapraszamy do testowania na razie dwóch przykładowych lekcji. Cały czas kształtujemy e-podręcznik, docelowo zamieścimy w nim 495 zajęć edukacyjnych, około 700 kart pracy, 650 ćwiczeń interaktywnych, około 1000 zdjęć, a także liczne teksty literackie, filmy edukacyjne, animacje i historyjki obrazkowe.

Z e-podręcznika będzie można korzystać przy pomocy różnych urządzeń: komputerów, laptopów, tablic interaktywnych, tabletów. Dzięki temu możliwości zdobywania informacji i wiedzy będą nieograniczone – wystarczy dostęp do internetu. Platforma technologiczna jest przygotowywana przez Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe.

Odsłona jest dla nas ważnym momentem przejścia w ostatnią fazę realizacji prac nad platformą technologiczną. W ostatnich miesiącach udało nam się usprawnić szereg funkcjonalności dla interaktywnych i multimedialnych treści, ze szczególnym uwzględnieniem wymagań dla interfejsów w edukacji najmłodszych uczniów – mówi Krzysztof Kurowski, koordynator projektu z ramienia Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego. – Wprowadziliśmy również wiele nowych rozwiązań na platformie www.epodreczniki.pl, aby ułatwić uczniom i nauczycielom wyszukiwanie i nawigowanie w coraz obszerniejszych zbiorach cyfrowych treści edukacyjnych na różnych urządzeniach końcowych. Ponadto udostępniliśmy nowe wersje testowych e-podręczników w aplikacjach mobilnych oraz dodaliśmy nowe formaty e-podręczników, ułatwiające edycję i modyfikację pobranych treści.

Interaktywny e-podręcznik do edukacji wczesnoszkolnej stanowi część projektu „e-podręczniki do kształcenia ogólnego”. Dotychczas na platformie internetowej zaprezentowaliśmy fragmenty lekcji m.in. matematyki, biologii, historii, geografii, przyrody, wiedzy o społeczeństwie i języka polskiego. To wszystko można obejrzeć na stronie www.epodreczniki.pl, na której całość planowanych zasobów znajdzie się we wrześniu 2015 roku i będzie dostępna dla uczniów i nauczycieli wraz z początkiem roku szkolnego 2015/2016.

KONTAKT / AUTOR
Archiwum i notki ogólnodostępne
Źródło podane na dole notki prasowej.
Dane z firm zewnętrznych.
POBIERZ JAKO WORD
Pobierz .docx
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015-2024.  Dla dziennikarzy
Strona, którą przeglądasz jest dedykowaną podstroną serwisu biuroprasowe.pl, administrowaną w zakresie umieszczanych na niej treści przez danego użytkownika usługi Wirtualnego biura prasowego, oferowanej przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku–Białej.

WhitePress sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz odesłania do innych stron internetowych zamieszczone na podstronach serwisu przez użytkowników Wirtualnego biura prasowego lub zaciągane bezpośrednio z innych serwisów, zgodnie z wybranymi przez tych użytkowników ustawieniami.

W przypadku naruszenia przez takie treści przepisów prawa, dóbr osobistych osób trzecich lub innych powszechnie uznanych norm, podmiotem wyłącznie odpowiedzialnym za naruszenie jest dany użytkownik usługi, który zamieścił przedmiotową treść na dedykowanej podstronie serwisu.