Piwo Grimbergen – z czym to się je?
Sztuka łączenia piwa z jedzeniem staje się coraz popularniejsza wśród smakoszy złotego trunku. O tym, jak ciekawy dla naszego podniebienia może być tzw. Foodpairing, przekonali się  uczestnicy lipcowych warsztatów kulinarnych, zorganizowanych przez Bractwo Feniksa, które zrzesza fanów wyśmienitego belgijskiego piwa Grimbergen.
2014-08-05, 22:25

Łącząc piwo z jedzeniem powinniśmy zastanowić się nad efektem, który chcemy osiągnąć. Czy chcemy doświadczyć harmonii smaku i aromatu, czy delektować się ich nieoczywistymi połączeniami, które nas przyjemnie zaskoczą? Każde połączenie smakowe jest inne i warto wiedzieć, które potrawy wzmocnią, bądź skontrastują się ze smakiem piwa.

„Obecnie przywiązuje się dużą wagę do łączenia wina z potrawami. Mało osób jednak wie, że także piwo potrafi wzbogacić doznania kulinarne. Przykładowo, Grimbergen Double pozwoli wydobyć rozmaite warstwy smaku z gorzkiej czekolady, a pszeniczne piwo Blanche podane do sushi podkreśli harmonię smaku i aromatu między trunkiem a potrawą.” – mówi Michał Kopik, piwoznawca prowadzący warsztaty.

 Grimbergen Blanche – sushi pod znakiem złotego trunku

Grimbergen Blanche to delikatne, wyśmienite piwo pszeniczne. Jego cytrusowe i przyprawowe nuty będą doskonale komponować  się z morskimi smakami – delikatnymi rybami i owocami morza. Kto by pomyślał, że piwo może idealnie współgrać smakowo z sushi? Ten trunek dobrze sprawdzi się w takim zestawieniu i spowoduje, że nasze kubki smakowe otrzymają potężną dawkę ciekawych wrażeń sensorycznych.

Ponadto, Grimbergen Blanche potrafi na zasadzie kontrastu skutecznie ugasić pragnienie wywołane przez pikantne potrawy, jak na przykład meksykańska quesadilla  z farszem mięsnym, serwowana podczas warsztatów przez kucharza restauracji Villa Riccona.

Grimbergen Double – figa z… piwem

W tym lubianym przez piwnych koneserów wariancie Grimbergena wyczuwalne są nuty karmelowe, a także aromaty suszonych śliwek i wiśni. Lekko palone i słodowe akcenty idealnie współgrać będą z ciemnym mięsem -  dziczyzną,  czy wołowiną. Piwo Grimbergen Double będzie się również dobrze komponować z gęstymi, ciemnymi sosami i potrawami o intensywnym smaku. Piwo to sprawdzi się także jako kompan potraw z pieczonymi figami z dodatkiem szynki parmeńskiej i kozim serem. Takie połączenie zawróci w głowie każdemu smakoszowi intensywnych w charakterze potraw!

Grimbergen Blonde – prowansalski zawrót głowy

Grimbergen Blonde to klasyczne, jasne piwo o wielowymiarowym charakterze, które idealnie balansuje goryczkę ze słodyczą. Zachęca tym samym do łączenia go z serami o intensywnym zapachu, a także z lekkimi mięsami – drobiem i jagnięciną. Wyśmienitym zestawieniem będzie Grimbergen Blonde w towarzystwie marynowanej w ziołach prowansalskich i podawanej na zimno polędwiczki, serwowanej na pumperniklu.

Wykwintny smak tkwi w… szczegółach

Do degustacji piwa powinniśmy podchodzić całościowo. Oprócz odpowiedniej temperatury, ważny jest również kształt szkła, w którym jest ono podawane.  Poza klarownością trunku, jego barwą, aromatem czy smakiem, istotne są również okoliczności, w jakich piwo degustujemy. Zamawiając piwo w lokalu, powinniśmy zwrócić uwagę na prawidłowość wszystkich powyższych elementów, aby  cieszyć się pełnym smakiem doskonale podanego napoju. Grimbergen zawsze serwowany jest w eleganckim kielichu, którego szeroka góra pozwala na wyczucie najdelikatniejszych nut zapachowych tego wyśmienitego napoju.

Piwo przy akompaniamencie potraw

Zamawiając piwo w lokalu warto skorzystać z oferowanego w nim menu i dobrać do trunku potrawę, która podkreśli jego smak. Wybierając danie warto uwzględnić trzy główne zasady: harmonii, kontrastu oraz elementu zaskoczenia.

Harmonia polega na wzajemnym współbrzmieniu smaków. Opiera się ona na wyborze piwa i jedzenia o podobnych akcentach smakowych. Dzięki takiemu połączeniu ich smaki wzajemnie się wzmacniają i gwarantują podniebieniu wyjątkowe wrażenia sensoryczne.

Kontrast to łączenie przeciwieństw i „łamanie” dominującego smaku piwa albo potrawy - na przykład poprzez podanie słodkiego deseru do kwaśnego trunku.

Element zaskoczenia natomiast wykorzystywany jest przez najlepszych kuchmistrzów oraz piwowarów. Może nim być na przykład zestawienie Grimbergen Blanche z japońskim sushi, które pierwotnie mogło       wydawać się nam dysonansem, ale smakuje… iście nieziemsko. 

Carlsberg Polska zajmuje wiodące miejsce w polskim przemyśle piwowarskim, z udziałem w rynku na poziomie 20% (dane za rok 2013), dostarczając marki piwa najwyższej jakości, odwołujące się do przyjemnych i radosnych stron dorosłego stylu życia. Carlsberg Polska ma w swoim portfelu marki: Carlsberg, Okocim, Harnaś, Karmi, Kasztelan, Bosman, Piast. Piwa z grupy Carlsberg Polska warzone są w browarach w Brzesku, Szczecinie i Sierpcu, zaś łączne zatrudnienie w Polsce wynosi ponad 1300 pracowników. Od roku 2012 do portfolio Carlsberg Polska dołączyły również takie marki jak Grimbergen, piwa Sezonowe Okocim oraz Okocim Radler.

KONTAKT / AUTOR
Archiwum i notki ogólnodostępne
Źródło podane na dole notki prasowej.
Dane z firm zewnętrznych.
POBIERZ JAKO WORD
Pobierz .docx
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015-2024.  Dla dziennikarzy
Strona, którą przeglądasz jest dedykowaną podstroną serwisu biuroprasowe.pl, administrowaną w zakresie umieszczanych na niej treści przez danego użytkownika usługi Wirtualnego biura prasowego, oferowanej przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku–Białej.

WhitePress sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz odesłania do innych stron internetowych zamieszczone na podstronach serwisu przez użytkowników Wirtualnego biura prasowego lub zaciągane bezpośrednio z innych serwisów, zgodnie z wybranymi przez tych użytkowników ustawieniami.

W przypadku naruszenia przez takie treści przepisów prawa, dóbr osobistych osób trzecich lub innych powszechnie uznanych norm, podmiotem wyłącznie odpowiedzialnym za naruszenie jest dany użytkownik usługi, który zamieścił przedmiotową treść na dedykowanej podstronie serwisu.