Trzej zasłużeni, czworonożni funkcjonariusze odchodzą na emeryturę
Dziś, 10 maja br, w siedzibie Izby Celnej w Olsztynie, Służba Celna uroczyście pożegnała 3 labradory kończące czynną służbę. Dwa wyszkolone do poszukiwania papierosów, a jeden do poszukiwania narkotyków. Tyle zrobiły dla służby, że ich odejście nie mogło pozostać niedocenione.
2013-05-11, 23:25

Psy trafiły do służby jako kilkumiesięczne szczeniaki. Przez cały przebieg służby, a także po jej zakończeniu mieszkały ze swoimi przewodnikami. Tak będzie także po zakończeniu służby.

Tigra, Zoja i Fart przechodzą na emeryturę z powodu swojego wieku. Ich stan zdrowia uniemożliwia już długotrwały wysiłek, a przez to skuteczne szukanie nielegalnych towarów. Izba Celna w Olsztynie już planuje zatrudnienie kolejnych czworonożnych funkcjonariuszy, by polsko-rosyjskiej granicy stale strzegło ponad 20 psów.

Praca, którą wykonują psy służbowe i ich przewodnicy wymaga odpowiedniego przygotowania zawodowego, określonych umiejętności oraz bardzo dobrej sprawności fizycznej. Podczas podstawowego szkolenia psy przez blisko dwa miesiące uczą się wyszukiwania tytoniu lub narkotyków. Muszą się także doskonale rozumieć ze swoimi przewodnikami. Tylko wówczas mogą skutecznie zwalczać przemyt.

Przez całą służbę doskonalą swoje umiejętności, które są regularnie sprawdzane podczas testów. Psy traktują prace jako zabawę „w poszukiwanie" i tak właśnie są szkolone.

Tigra (10 lat w służbie, przejście graniczne Grzechotki), oraz Zoja (10 lat w służbie, przejście graniczne Bezledy) to specjalistki od odnajdowania ukrytych papierosów. W trakcie swojej pracy każda z nich wykryła prawie 450 tys. paczek papierosów. W sumie wartość przemytu udaremnionego przez Tigrę i Zoję Służba Celna szacuje na ok. 8 mln. złotych. Fart (11 lat w służbie, Izba Celna w Olsztynie) to ekspert od narkotyków. Na swoim koncie ma wykrycia marihuany, amfetaminy, heroiny i haszyszu. Wszystkie psy wielokrotnie brały też udział w lekcjach dla dzieci i młodzieży, w trakcie świąt państwowych, czy w czasie obchodów Dnia Dziecka.

W asyście funkcjonariuszy celnych z Wydziału Zwalczania Przestępczości, w którym Tigra, Zoja i Fart służą, Służba Celna podziękowała przewodnikom i ich podopiecznym za ich trud. Poza słowami podziękowań psy otrzymały po olbrzymiej kości udekorowanej kokardką oraz wygodne legowiska, by teraz w komfortowych warunkach mogły odpocząć po latach trudnej i odpowiedzialnej pracy.

W Służbie Celnej pracuje 126 psów, w tym: 38 tropiące narkotyki, 88 tropiących tytoń.

W 2012 roku przewodnicy z psami przeprowadzili blisko 78 tysięcy kontroli, w trakcie których 23 tysiące razy znajdowali przemycane papierosy lub narkotyki.

Łącznie przewodnicy z psami wykryli:

  • 181 kg i 16 tys. tabletek narkotyków i innych substancji odurzających,
  • 80 mln. szt. papierosów i 38 ton tytoniu.

KONTAKT / AUTOR
Archiwum i notki ogólnodostępne
Źródło podane na dole notki prasowej.
Dane z firm zewnętrznych.
POBIERZ JAKO WORD
Pobierz .docx
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015.  Dla dziennikarzy