Prezydent Komorowski z wizytą w suwalskim Parku Naukowo – Technologicznym
W piątek (12 kwietnia) w trakcie oficjalnego pobytu na Suwalszczyźnie, Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski złożył wizytę w Parku Naukowo – Technologicznym Polska – Wschód w Suwałkach. W spotkaniu uczestniczyli miejscowi przedsiębiorcy, w tym także właściciele firm działających pod skrzydłami tej instytucji.
2013-04-12, 17:18

- Miejsca takie jak suwalski Park Naukowo – Technologiczny wyraźnie pokazują, że dzięki obecności w strukturach Unii Europejskiej rozwijamy się i jako kraj i jako poszczególne regiony. Zyskaliśmy nowe możliwości i dziś potrafimy z nich skorzystać, idąc w kierunku modernizacji i innowacyjności – powiedział Prezydent RP podczas swojego wystąpienia.

Jak zauważył prezydent Komorowski, ta potrzeba głębokiej modernizacji kraju nie tylko nie stoi w sprzeczności z tradycjami, przekonaniami narodowymi czy walorami środowiska naturalnego, ale przy ich uwzględnieniu pozwala tworzyć nowe możliwości dla społeczności lokalnych.

Zdaniem Prezydenta nie bez znaczenia pozostaje także lokalizacja Parku. Leżące na granicy UE Suwałki dają bowiem sposobność nawiązywania współpracy nie tylko z partnerami z całej Polski, ale także z tymi zza wschodniej granicy.

Jako sąsiad powiatu suwalskiego szczerze sobie i Państwu życzę, aby wszystkie te dane przez Boga atuty udało się w pełni wykorzystać i przełożyć na dalszy rozwój regionu i całego kraju – zakończył Prezydent.

Wcześniej, podczas prezentacji Parku, prezes Wiktor Raczkowski przypomniał krótko historię jego powstania i zaznaczył, że miejsce to jeszcze kilkanaście miesięcy temu wyglądało zupełnie inaczej.

- Wcześniej było to szczere pole. W lutym 2010 r. podpisaliśmy umowę z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości na realizację obiektów PNT P-W w Suwałkach, a wkrótce potem, bo już w maju został wmurowany kamień węgielny i rozpoczęliśmy budowę. Za kwotę ponad 67 mln zł. powstał ten nowoczesny kompleks budynków z udziałem środków UE zrealizowany w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej. Mimo, że pozostało nam kilka miesięcy do zakończenia projektu, to funkcjonujemy już w obiektach od prawie pół roku. Oficjalne otwarcie nastąpiło 13 grudnia 2012 r.

Jak powiedział prezes, Park to nie tylko budynki, ale i treść – oferta oraz partnerzy: Politechnika Warszawska, Uniwersytet Warmińsko – Mazurski, Uniwersytet w Białymstoku, Instytut Łączności, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Suwałkach, Miasto Suwałki.

Miejscem, gdzie nauka spotyka się z biznesem, są laboratoria badawczo – rozwojowe: laboratorium chemiczne, laboratorium odnawialnych źródeł energii, laboratorium multimedialne, laboratorium ratownictwa i procedur medycznych. Suwalski park jest jedynym w Polsce, który oferuje laboratoria kompletnie wyposażone w sprzęt specjalistyczny. W ciągu najbliższych 3 miesięcy zakończy się proces wyposażania wszystkich laboratoriów. Znajdująca się natomiast w kompleksie Hala Procesów Technologicznych jest dopełnieniem ich funkcji, gdzie może powstać próbna partia wyrobów.

Budynek główny tego kompleksu stanowi Inkubator Technologiczny. To miejsce dedykowane dla młodych, innowacyjnych firm. W tej chwili pod dachem Parku działa już 15 przedsiębiorstw. Dominującym sektorem jest branża IT, ale działają również firmy z branży szkoleniowej, chemicznej czy ochrony środowiska.

- Choć wiąż czekamy na autostradę do Suwałk, to w Parku mamy już autostradę cyfrową. Jest to jeden z istotnych powodów, dla którego firmy lokalizują swoją działalność właśnie tutaj. Jest też coraz więcej Suwalczan, którzy wrócili, by swoją zawodową przyszłość budować w rodzinnych stronach. Jednym z tych, który wkrótce dołączy do tej grupy, jest Maciej Urbanowicz, twórca pierwszego polskiego satelity.

Kończąc swoje wystąpienie prezes Raczkowski przypomniał, że Park Naukowo – Technologiczny Polska – Wschód powstał przede wszystkim jako miejsce dla tego typu ludzi: młodych, ambitnych, pracowitych, pełnych pasji i innowacyjnych pomysłów. To do nich tak naprawdę należy Park i to oni zadecydują o dalszym losie podobnych inicjatyw.

KONTAKT / AUTOR
Archiwum i notki ogólnodostępne
Źródło podane na dole notki prasowej.
Dane z firm zewnętrznych.
POBIERZ JAKO WORD
Pobierz .docx
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015.  Dla dziennikarzy