Kraków, Dzielnica I: obywatele bezpośrednio decydują o budżecie
Nie radni, ale sami mieszkańcy zadecydują o części zadań priorytetowych Dzielnicy I na kolejny rok. Pierwsze spotkanie informacyjne dla wszystkich zainteresowanych już w sobotę, 13 kwietnia, o godz. 16 w Gimnazjum nr 2 na Studenckiej.
2013-04-11, 12:38

– To przedsięwzięcie jakiego w Krakowie jeszcze nie było – podkreślają zgodnie radni i mieszkańcy zaangażowani w przygotowanie pilotażowego projektu partycypacyjnego pn. „Priorytet Obywatelski Dzielnicy I”.

Priorytet Obywatelski to skromna forma budżetu partycypacyjnego: Obywatele bezpośrednio zadecydują o przeznaczeniu części publicznych pieniędzy. Będą mogli zgłaszać projekty, a później w głosowaniu wybiorą, które z nich zostaną zrealizowane. W procedurze może wziąć udział każdy, kto skończył 16 lat. Na początek do dyspozycji będzie ok. 10% funduszy przeznaczonych na zadania priorytetowe Dzielnicy w roku 2014. Decyzję o dokładnej kwocie podejmie Rada Dzielnicy I na posiedzeniu 18 kwietnia.

Do przeprowadzenia Priorytetu Obywatelskiego radnych Dzielnicy I przekonali mieszkańcy Krakowa wspierani przez Federację Anarchistyczną oraz Inicjatywę „Prawo do Miasta”. – Dążymy do tego by mieszkańcy sami decydowali o swoim otoczeniu. W końcu to lokalna społeczność najlepiej wie, jakie są jej potrzeby – mówi Krzysztof Śpiewla z FA.

Celem projektu jest zachęcenie mieszkańców do aktywności i odpowiedzialności za ich dzielnicę. – Nie jest to możliwe bez dania mieszkańcom realnego wpływu na wydatki – uważa Piotr Marczyk z Inicjatywy „Prawo do miasta”.

W najbliższą sobotę, 13 kwietnia w Gimnazjum nr 2 przy ulicy Studenckiej 13, o godzinie 16.00 odbędzie się pierwsze spotkanie dla mieszkańców. Najpierw radni i aktywiści przedstawią tryb i zasady Priorytetu Obywatelskiego, a później wspólnie z uczestnikami spotkania spróbują stworzyć mapę problemów i potrzeb dzielnicy. Kolejne spotkania będą przeznaczone na pomoc w tworzeniu wniosków z projektami, które trafią do głosowania.

Więcej informacji:

www.priorytetobywatelski.pl, www.facebook.com/PriorytetObywatelski

Kontakt:

kontakt@priorytetobywatelski.pl

Piotr Marczyk (Inicjatywa „Prawo do Miasta”), tel. 604335499

KONTAKT / AUTOR
Archiwum i notki ogólnodostępne
Źródło podane na dole notki prasowej.
Dane z firm zewnętrznych.
POBIERZ JAKO WORD
Pobierz .docx
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015.  Dla dziennikarzy